fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

Yurt Dışında Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

By Şubat 27, 2021 No Comments

Yurt dışına taşınmayı düşünen kişiler için yatırım koşuluyla vatandaşlık veren ülkeler oldukça avantajlıdır. Yatırım yoluyla vatandaşlık için hükümetin belirlediği miktarda gayrimenkul alımı yapılır ya da iş kurmak için sermaye olarak kullanılır. Yurt dışında bu yolla vatandaşlık elde edilebilecek ülkeler şunlardır:

Yunanistan:

Yunanistan vatandaşlığı elde etmek isteyenler Golden Visa kapsamında 250 bin Euro ile yatırım yapmalıdır. Bu değerde satın alınan bir gayrimenkul alınır ya da bir şirket kurulur. Bu uygulama ile 5 yıllık oturma izniniz olur. Oturma izninizi satın aldığınız gayrimenkulü elinizden çıkartmadığını sürede yenileyebilirsiniz. Ayrıca aile bireyleriniz de bu yatırım sonucu elde edilen vatandaşlıktan yararlanabilir. Yunanistan aynı zamanda Avrupa birliği içinde olduğu için diğer Avrupa ülkelerine de seyahat edebilirsiniz.

Dominika:

Dominika vatandaşlık programı ile birkaç ay içinde vatandaşlık elde edip dünyayı dolaşabilirsiniz. Yatırım yoluyla vatandaşlık sağlayan mali açıdan en uygun programlardan biridir. Devlete 100 bin Dolar bağış yapmak ya da 200 bin Dolar değerinde bir mülk satın almak gerekir. Bu koşul sağlandıktan sonra Dominika pasaportu alınabilir. Oturma izniniz aile bireylerinize de devredilebilir. Dominika da vatandaşlık alarak 130’ dan fazla ülkeye vizesiz olarak giriş çıkış yapabilirsiniz.

Kanada:

Kanada  aslında 2014 yılına kadar sadece yatırım koşuluyla vatandaşlık veren ülkeler arasındaydı. Bu uygulama sona erdi fakat girişimci yatırımlarıyla Kanada’dan vatandaşlık almak hala mümkün. 617 bin Dolar tutarında start-up tarzında bir yatırım yapan kişiler yatırımla vatandaşlık almadan hala yararlanabiliyor.

Karayipler:

Karayipler yatırım yoluyla vatandaşlık sağlayan ülkelerden biridir ve aynı zamanda diğer yatırım programlarına göre daha ucuzdur. St Kitts ve Nevis bölgelerinde yaşanan doğal afetle sebebiyle devlet yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyuyor. Bu bölgelerin yardım fonlarına 150 bin Dolar değerinde bağış yapmak şartıyla vatandaşlık veriliyor. Bu yatırım programında ikamet etme şartı da bulunmuyor. Karayip vatandaşlığı ile Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerine de vizesiz olarak seyahat yapılabiliyor.

Malta:

Malta hükümeti yatırım ve bağış yoluyla vatandaşlık veren diğer devletlerden biri. 650 bin Euro bağış yapmak, 150 bin Euro değerinde yatırım ve son olarak 350 bin Euro değerinde gayrimenkul satın alınmasıyla Malta vatandaşlığı elde edilir. Bireysel Yatırımcı Programı kapsamında başka yatırım programları da bulunur. Yabancılar kendi ekonomik durumlarına uygun programı seçip başvuru yapabilir.

Amerika Birleşik Devletleri:

Amerika’da oturma izni almak için yatırım yolunu tercih edenler genelde zengin iş adamlarıdır. Ekonomik anlamdaki ilişkilerden dolayı özellikle zengin Çinli iş adamları Amerika’dan parayla vatandaşlık alır. Satın alınan EB-5 ABD vizesi için 500 bin Dolar ile 1 milyon Dolar arasında yatırım yaparlar. Bu yatırım sonunda yeşil kart sahibi olurlar. Yeşil kart alan kişiler Amerikan pasaportu almaya da hak kazanır. Böylece Amerikan pasaportunun sunduğu haklardan yararlanabilirler.

İngiltere:

İngiltere İngiliz şirketlerine ya da İngiliz hazine bonosuna yatırım yoluyla vatandaşlık imkanı sağlıyor. Şirketlere ya da bonoya en az 2 milyon Sterlin yatırım yapılarak İngiltere vatandaşlığı elde edilebilir. 10 milyon Sterline kadar yapılabilen yatırımların ne kadar süreyle şirketlerde ya da bonolarda tutulması gerektiği yatırımın miktara göre değişiyor. 2 milyon Sterlin yatırımda 5 yıl süreyle, 10 milyon Sterlin yatırımda 2 yıl süreyle yatırımı şirketlerde tutmak yeterli. Eğer yatırım yapan kişi bu süre dolmadan vazgeçer ve yatırımını çekerse vize hakkı da bitiyor. Sürekli oturum izni almak isteyen yatırımcılar ise 3 ile 5 yıl arasında İngiltere’ de ikamet etmelidir.

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!