fbpx
Estonya

Estonya’da İş Nasıl Bulunur?

By Ocak 31, 2021 No Comments

Estonya’da iş bulmanın kolaylığı arayan kişinin mesleğine göre değişiklik gösterir. Estonya iş imkanı bulmak açısından fırsatlarla dolu bir Baltık ülkesidir. Ülke teknolojik açıdan gelişmekte olduğundan dolayı neredeyse tüm iş imkanları yazılım ile alakalıdır. İş bulmak için dijital platformlarda iş ilanlarının nerdeyse yarısı yazılım sektöründedir. Aynı zamanda Estonya’da iş imkanı sağlamak için ingilizcenin yanında estonce ve rusça bilinmesi gerekir. Estonya’da bir firmadan staj yapan kişilere genellikle staj bittikten sonra iş teklifi ediliyor. Estonya’da genellikle iş imkanları Estonya’nın başkenti olan Tallinn veya Tartu şehirlerinde daha fazla görülür. Estonya’da bulunan kişiler hem yüksek lisans yapıp hemde iş hayatlarını birarada götürebilirler. Şirketler bu konuda esnek davranıyorlar.

Estonya’da İş İmkanı Bulmak İçin Dijital Platformlar Nelerdir?

Estonya’da iş bulmak için sitelerden bazıları şunlardır:

  • Linkedln
  • WorkInEstonia
  • Glassdoor
  • Europeanjobdays
  • Indeed
  • Iagora
  • CV.EE (Estonya’nın en büyük iş portal)
  • Avrupa İş Hareketliliği Portalı (Tüm Avrupa’daki işleri bulmak için kurulan portal)
  • Estonya’daki startup işler (Estonya’daki gelişmeye devam eden seviyelerdeki işler için bir portal)

Estonya’da iş bulmak için dijital platformlar dışında, üniversite eğitimi sırasında danışmanlardan da yardım alınabilir. Estonya’da iş bulmak amaçlı dijital platformların hepsinde ingilizce bilme şartı vardır. Bazı siteler ise iş başvuru şartlarında ingilizcenin yanında rusça ve estonca bilinme şartı vardır.

Estonya’da İş Kurmak Nasıldır?

Estonya’da bir şirket açmak ülkenin Avrupa Birliği’ne katılmasıyla daha önemli bir hal aldı. Burada bir iş kurmak diğer Avrupa ülkelerine göre daha kolaydır çünkü ülkenin düşük ve verimli bir vergi sistemi ve kolay bir bürokrasi sistemi vardır. Ayrıca Avrupa Birliğine üye olduğu için Estonya’da şirket kuran birinin Avrupa Birliği şirketi vardır. Estonya bu olanaklarından dolayı yüksek donanımlı yabancı uyruklu özellikle alanı bilişim teknolojileri olan işçileri ülkesinde çalışmaya teşvik etmiştir. Estonya’nın ekonomisi komşu ülkelerine kıyasla son yıllarda sürekli bir artış içindedir. Bu durum sayesinde ülkenin refah seviyesi yükselir. Estonya’da iş kurmak dijital bir platform olan e-residency tarafından yapılabilir. Teknolojide çok gelişmiş olan Estonya’da uzaktan şirket kurulabilir ve yönetilebilir. Estonya’da 2500 euro taahhütü ile bir sermaye ile şirket kurulabilir.

 

Estonya’da Dikkate Alnacak Diğer İş İmkanları Nelerdir?

Estonya’da diğer iş imkanları için öncelik anadil gibi ingilizce bilmektir. Bu durum sağlanırsa ülkede TEFL iş imkanı vardır. TEFL işi yabancı dil olarak ingilizce eğitimi vermektir. Ülkenin resmi dili olan estonca bilinmiyorsa bu iş kişiler için önemli bir iş imkanıdır. Estonya’da iş imkanlarından biri de uzaktan çalışmaktır. Çevrimiçi olarak yapılan bu işlerde kişiler kendi evlerinden çalışırlar.

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!