fbpx
Uncategorized @tr

Estonya’da Sağlık Sistemi Nasıldır? -2

By Ocak 31, 2021 No Comments

Estonya’daki sağlık sistemi teknolojinin gelişmesiyle önemli yenilikler ve düzenlemeler yapmıştır. Estonya sağlık sisteminde doktor muayene ücretleri, tedavi ücretleri biraz pahalı görülebilir fakat Estonya’da yaşayan çoğu insanın sağlık sigortası vardır. Bu sağlık sigortası yapılması gereken tedavilerin masraflarının çoğunu karşılar.

Estonya Sağlık Sistemi Modeli Nedir?

Estonya sağlık sistemi modeli günümüzde insanların tedavilerini finanse edilmesini sağlayan bir sağlık sistemi modelidir. Estonya’daki sağlık sistemi modeli Bismarc Modeli yani Ulusal Sağlık Hizmetidir. II. Dünya Savaşı bittikten sonra alman Otto Von Bismarc tarafından tasarlanan Bismarc modeli Estonya’daki sağlık sisteminin oluşmasında fayda sağlamıştır. Bu modelde sağlık hizmetleri devlet tarafından vergiye bağlı olarak finanse edilir. Estonya’da sağlık alanında yapılan yenilikler için kullanılan en yaygın sağlık finansman yöntemidir. Bu sistemde hastane ve doktorlar hem devlete bağlı hemde özel kuruluşlarda çalışabilir. Bismarc modelinde hastalar hastalık ihtimaline karşı sağlık sigortası yaptırırlar. Bu model gelişmiş bir ülke olan Estonya’nın sağlık sistemini oluşturur.

Estonya’da Görülen Salgın Hastalıklar Nelerdir?

Estonya’da hızlı bulaşan salgın hastalık tespiti 2020 yılına kadar çok yoktur. Fakat 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi Estonya’da da etkisini göstermiştir. Estonya’da ilk covid-19 pandemi vakası başkent Tallinn’de 27 şubat 2020’de görülmüştür. Martın yarısına kadar vaka sayısı 15 kişiyi buldu. Bu zamana kadar olan vakalrın hepsine hastalık Kuzey İtalya’dan bulaşmıştır. Martın yarısından sonra vakalarda artış görülünce Estonya devleti belirli kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamalardan bazıları şunlardır:

 • İlkokul, ortaokul ve yüksek okulların hepsi kapatıldı
 • Spor etkinliklerinin hepsi ertelendi
 • Belirli saatler dışında sokağa çıkma yasaklandı
 • Sinema gibi toplu alanlar kapatıldı
 • Estonya’nın batı adaları ada sakinleri dışındakilere kapatıldı
 • Eğlence ve dinlenme tesisleri kapatıldı
 • Ülkeye giriş ve çıkışlar belirli istisnalarla kapatıldı

Günümüzde Estonya’da toplam 398 kişi covid-19 pandemisinden dolayı vefat etti ve toplam vaka sayısı 41.966 kişi olduğu belirlendi. Covid-19 pandemisinden en çok Estonya’daki Saare adası etkilendi. Çünkü 2019-2020 CEV Challenge Kupası maçlarındaki italyan voleybol klubü olan Power Volley Milano tarafından ülkeye virus yayıldı. Bu bölgede yaşayan insanlar Estonya’nın sadece %2.5’ini oluşturmasına rağmen ağır durumdaki hasta sayısının nerdeyse yarısı bu bölgedeki hastanede tedavi edilmeye çalışılmıştır.

Estonya Sağlık Sistemi Çalışmaları Nelerdir?

Estonya’daki sağlık sistemi çalışmaları Estonya’nın bağımsızlığını işgal etmesinden sonra başlamıştır. Sağlık çalışmaları başlamadan önce ülkede sağlık problemlerinde dolayı ölüm oranı %33.6 iken Estonya’daki sağlık sistemi sayesinde bu ölüm oranı %23.7’ye düşürülmüştür. Estonya’da yaşayan vatandaşların sağlık sigortası zorunluluğu vardır. Bu sağlık sigortası Sosyal İşler Bakanlığın’da oluşturulur. Sağlık sisteminin birççok sorumluluğunu yerine getiren Sosyal İşler Bakanlığı’dır. Bu Sosyal İşler Bakanlığı’nın diğer görevlerinden bazıları şunlardır:

 • Sağlık kurumlarının standartlarını konrol etmek
 • Sağlık sisteminde gerekli yenilikleri yapmak
 • Sağlık sistemi altyapısı oluşturmak
 • Sağlık sisteminin işleyişin kontrol etmek
 • Sağlık sistemi politikasını geliştirmek

Estonya’daki Sağlık Sisteminin Finans Kaynağı Nedir?

Estonya’daki sağlık sisteminin finanse eden en önemli kaynak sağlık sigortasıdır. Estonya sağlık sisteminin diğer finans kaynakları ise vergiler, kişisel ödemele, ve özel sigortalardır. Estonya’nın Avrupa ülkelerine göre kişi başına düşen doktor sayısı fazladır. Fakat bu durum hemşire ve pretisyen hekimler için geçerli değildir. Estonya sağlık sisteminde son yıllarda kişi başına düşen hemşire sayısı azalmıştır. Bu durumda teknolojik gelişmelerin etkisi olduğu söylenebilir. Örnek olarak sağlık kuruluşlarında hasta kişilere Estonya’da hemşireler yerine robotların hizmet etmesi verilebilir. Hemşireler yerine robotlar hastalardan gerekli kan testlerini alabilir ve hatta bu testlerin ilgili laboratuvarlara iletimini sağlayabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!