fbpx
Estonya

Estonya’da Sağlık Sistemi Nasıldır?

By Ocak 31, 2021 No Comments

Estonya’da sağlık sistemi çok gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle sağlık alanında birçok yenilik yapılmıştır. Ülke genelinde covid-19 pandemi dönemi haricinde hızlı bulaşan hastalık görülmemiştir. Estonya sağlık sisteminde fiyatlandırma biraz pahalıdır. Doktor ücretleriyle beraber gerekli işlemler 100 euroyu bulur.

Estonya’da Yapılması Önerilen Aşılar Nelerdir?

Estonya’da yapılan aşılar şunlardır:

  • Hepatit A Aşısı: Yenilen yemek veya kontamine sularda Hepatit A virüsü bulunabileceğinden bu aşı yapılır.
  • Hepatit B Aşısı: Kontamine iğneler, kan ürünleri veya cinsel temasla bulşan Hepatit B virüsü için yapılan aşıdır. Tıbbi bir işlem, dövme veya piercing yaptırımı veya cinsel temas yapılan durumlardan önce bu aşı tedbir amaçlı yapılmalıdır.
  • Kuduz Aşısı: Estonya’da sokaklarda köpekler, yarasalar ve memeliler bulunur. Bundan dolayı yerel halka zorunlu durumlarda vurulur. Bu zorunlu durumlar ortada yoksa bu aşı vurulmaz. Aşının vurulmasındaki zorunlu durumlar kampa giderek hayvanlarla aynı ortamda bulunan kişiler, veterinerler, hayvalarla oynarken hayvanların çocukları ısırması gibi durumlar olabilir.
  • Sarıhumma Aşısı: Estonya’da çok fazla görülmesede enfeksiyonlu sineklerden bulaşan bir virüstür. Bu virus aşısı tüm eston halkına yapılmaz. Hastalığın Estonya’da görülme olasılığı %2.3’tür.

Estonya’nın Sağlık Koşulları Nelerdir?

Estonya sağlık sistemindeki koşullarda grip, soğuk algınlığı veya bağırsak enfeksiyonları görülür. Estonya’da grip aşısı zorunlu değildir, isteyen vatandaşlar sonbaharda bu aşıyı yaptırabilir. Doktor muayene fiyatları 100 euro ve fazlasıdır. Aşı yaptımadan önce ülkede doktor kontrolü zorunludur. Ülkenin iklimi genellikle aşırı soğuk ve yağışlı olduğu için zatürre, bronşit gibi akciğer rahatsızlıkları Estonya’da yaygın olarak görülür.

Estonya’daki Hastanelerin Sistemi Nasıldır?

Estonya hastaneler Avrupa standartlarına uygun ve temizdir. Ülkede devlet hastaneleri ve özel hastaneler beraber hizmet etmektedir. Estonya’da hastanelerde genellikle estoncanın yanında rusça ve ingilizce konuşan sağlık çalışanları da vardır. Acil ambulans hattı 112’dir. Hastanelerde doktorların muayene ücretleri 25 ile 100 euro arasında değişir. Hastanelerin tedavi ücreti hariç sadece yatak ücreti 2, 5 eurodur. Estonya’da sağlık sisteminde sağlık sigortası yapımı yaygındır. Bundan dolayı Estonya’da yaşayan kişiler sağlık problemleriyle karşılaştığında ciddi ödemeler yapmak zorunda kalmazlar.

Estonya’da İlaç Temin Koşulları Nelerdir?

Estonya’da ilaç temini ilaçtan ilaca değişir. Alınacak olan ilaç vitamin veya hafif ağrı kesiciler ise marketlerin belirli reyonlarından bu ilaçlar temin edilinebilir. Fakat ağır ilaçlar sadece doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilebilir. Neredeyse tüm hastalıklara ait ilaç tedavisi Estonya’da yapılıyordur.

Estonya’da Sağlık Sistemindeki Yenilikler ve Çalışmalar Nelerdir?

Estonya’daki sağlık yenilikleri Sovyet Rusya’nın işgalinin bitmesinden sonra ülkede başlamıştır. 1994 yılında yaşama oranı %66, 5 iken 2011 yılında yapılan sağlık çalışmalarının sonuçlanmasıyla yaşama oranı %76, 3’e yükselmiştir. Estonya sağlık sistemine ait olan sağlık sigortasının işletimi Sosyal İşler Bakanlığına aittir. Sosyal İşler Bakanlığı sorumlulukları şunlardır:

  • Sağlık hizmetinin politikasını oluşturmak
  • Sağlık hizmetinin yapılanmasını oluşturmak
  • Sağlık hizmeti işleyişinin kontrolünü sağlamak
  • Sağlık kuruluşlarının standartlarını belirlemek
  • Gerekli sağlık düzenlemelerini yapmak

Estonya sağlık sistemini finance eden önemli kaynak sağlık sigortasıdır. Diğerleri ise vergiler, kişisel ödemeler, özel sigortalardır. Sağlık sisteminin işleyişinde kamu büyük rol oynar fakat belirli anlarda özel sektör de görülüyor. Belirli alanlardaki özel sektöre örnek olarak aile hekimlerinin özel sektöre çalışması verilebilir. Estonya’da sağlık sisteminde Avrupa’ya göre kişi başına düşen doktor sayısı daha fazladır. Fakat hemşire ve pretisyen hekim konusunda yeterli değildir.

Estonya Sağlık Sistemine Teknolojinin Etkisi Nedir?

Estonya sağlık sistemi teknolojik gelişmelerin etkisiyle oldukça büyümüş ve gelişmiştir. Atılan teknolojik adımlar, sağlık sisteminde kullanılır. Bunlara en güzel örnek pandemi döneminde yapılan çalışmadır. Şehir merkezleri ile Estonya adaları arasında ulaşım zorluğu olduğundan adalardan test örnekleri drone taşımacılığı ile test merkezlerine yapılmıştır. Bu durum Estonya’ya vaka sayılarının tespitinde çok yarar sağlamış. Aynı zamanda enfeksiyon kapmaması gereken ciddi hastalıklara sahip kişilerin tedavisinde robotlar kullanmışlardır. Böylece en az temas ile hastalara tedavileri uygulanmıştır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!