fbpx
Estonya

İş Adamları İçin Avrupa’da Oturum İznine Sahip Olmanın Faydaları

By Ocak 31, 2021 No Comments

Farklı ülkeleri ziyaret etmeyi sevenler hatta bu ülkelerde yaşamayı düşünenler için en önemli unsurlardan biri oturma iznidir. İş hayatı ve kariyer konusunda da iş adamlarının Avrupa’da oturma izni olması avantajlar arasındadır. İş adamları için oturma iznine sahip olmanın faydalarından bazıları şunlardır:

Çalışma Hayatı:

Başka ülkelerdeki iş imkanlarından faydalanmak isteyenlerin ilk aklına gelen konulardan biri çalışma şartlarının yüksek düzeyidir. Özellikle krizde olan ülkelerde ya da çalışma şartları düşük olan ülkelerde bu durum söz konusu olabilir. Kendinizi spesifik bir alanda geliştirdiyseniz ve ülkenizde bu alanda fazla gelişim gözlenmiyorsa başka ülkede kariyerinizi planlayabilirsiniz.

Yeni Deneyimler:

Yurt dışında bulunan bir şirketten iş teklifi aldığınızda oturma izninizi düşünmek zorunda kalmazsınız. Sadece iş teklifleri için değil kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda ülkenizde yapılmayan konferans, forum gibi toplantılara takılım sağlayabilirsiniz. Sadece konferanslara katılmak için değil belki de bu konferanslarda konuşmacı olmanız için oturma izni gerekebilir. Çalıştığınız şirketin bünyesinde olan yabancı yatırımcıların ülkesini oturma izninizi düşünmeden seyahat edebilir hatta size Avrupa ülkelerinden birinde sunulabilecek iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Yabancı Yatırımcılar:

İş hayatına atıldığınızda önce kendi ülkenizde gelişmek ve tanınmak istersiniz. Ekonomik koşullarınız geliştiğinde ve kurduğunuz ya da çalışmakta olduğunuz firma büyümeye karar verdiğinde kendisi için yatırımcılar arar. İşte bu durumda Avrupa’da oturma izni olan bir iş adamının yatırımcılarla görüşmesi çok daha kolaydır. Hem şirketini geliştirmek hem de başka bir ülkenin pazarına açılmak için yapılan iş seyahatlerinde oturma izni önemli bir unsurdur. Bunu dışında belki de sizin başka bir ülkedeki bir şirkete yatırımcı olmak istemeniz o ülkede oturma iznine sahip olmanızı gerektirebilir.

Dil ve Kültürel Gelişim Fırsatı:

Oturma iznine sahip olmanız kariyerinizi geliştirirken aynı zamanda dil becerileriniz de gelişmesine katkı sağlar. Gittiğiniz Avrupa ülkelerinde doğru iletişim kurmanız için dil kurslarına başvuru yapabilirsiniz. İş için gittiğiniz birkaç aylık bir seyahatte dil temelinizi de geliştirir ve böylece firmanızda yükselme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kaldığınız ülkenin dışında da başka dilleri öğrenebilir ve ziyaret ederek bu dillerde konuşama pratiği yapabilirsiniz. Bu durum sadece dil pratiği yapmanızı sağlamaz başka bir ülkenin kültürünü de tanımanızı sağlar. Dil ve kültür birbirini besleyen kavramlardır. Belki de yatırım yapmayı düşündüğünüz bir ülkeye gidip hayat koşullarını ve kültürel ögelerini tanıma olanağı yararlı olur.

Hizmetlerden Yararlanma:

Oturma izniyle bir Avrupa ülkesini ziyaret eden ya da taşınan iş adamları aynı zamanda buradaki sosyal hizmetlerden de yararlanmaya hak kazanırlar. Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde geçerli olan sağlık hizmeti bunlardan biridir. Kaliteli sağlık merkezleri sadece kendi ülke vatandaşlarına değil oturma izinli vatandaşlara da hizmet eder. Sağlık hizmetinin dışında mesleki hayatınızın yanında eğitiminizi arttırmak isterseniz de eğitim hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Gelecek Planı:

İş adamları kariyer planlarını yurt dışına açtıktan sonra yakınlarını da yanında götürmek isteyecektir. Avrupa’da oturma iznine sahip olmak kişinin sadece mesleki hayatını değil ailesi için planlanan geleceği de değiştirir. Avrupa ülkelerinde bulunan bazı vize anlaşmalarıyla kişi eşi ve çocukları içinde oturma izni alabilir. Bu süreçte çocuklar yurt dışındaki eğitimden yararlanabilirken ayrıca dil becerileri de geliştirme fırsatı bulur. Çocukların sadece yüksek kalitede eğitim alması değil başka kültürleri tanıması da önemlidir. Aile Avrupa Birliği içindeki ülkelerin yararlandığı sağlık hizmeti, ücretsiz eğitimin tüm avantajlardan yararlanabilir. Başka ülkeleri de vizesiz olarak gidip gezmeye imkanları olur. İş adamının sahip olduğu oturma izni sayesinde tüm ailenin kariyeri, eğitim hayatı, kültürel birikimi değişime uğrar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!