fbpx
Estonya

Estonya’da Yapılabilen Dijital İşlemler Nelerdir?

By Şubat 5, 2021 No Comments

Estonyadaki dijital işlemlerin yapılabilmesi ülkenin teknolojiye verdiği önem sayesinde gerçekleşir. Estonya, Avrupa Birliği’ne üye olan bir Baltık ülkesidir. Estonya  bağımsızlığının ilanından sonra ülkede ciddi oranda teknolojik yatırımlar için bir politika izlemiştir. Kuzey Avrupa’da yer alan Estonya eğitime ve teknolojiye verdiği önemle dünyada ön plana çıkar. Ülkenin iş olanaklarının neredeyse yarısından fazlası yazılım sektörüdür, bu durum Estonya’da dijital işlemlerin altyapısının ciddi anlamda hazır olmasını sağlar. Estonya’da bir iş kurmak için kişilerin Estonya’da bulunmasına gerek yoktur veya ülkeye ciddi gayrimenkul yatırımları yapmasına gerek yoktur. Estonya hükümetinin geliştirdiği dijital altyapı sayesinde Estonya neredeyse Avrupa’nın en teknolojik ülkesi haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle Estonya’da dijital işlemler çağı başlamıştır. Estonya’da yapılabilen dijital işlemler şunlardır:

 • E-oturum: Estonya’da bir iş kurmak isteyen kişiler bu e-oturuma sahip olmalıdırlar. Bu dijital kimlikte vatandaşların tüm bilgileri kayıt altındadır. Böylece internet üzerinden bir iş kurulurken doküman ve sözleşmelerin imzalanması yapılabilir. Aynı zamanda imzalı belgelerin doğruluğu kontrol edilebilir.
 • Uzaktan Kontrol İmkanı: Estonya’daki dijital işlemler sayesinde girişimciler Estonya’da bulunmasa da şirketlerini uzaktan kontrol edebilir.
 • E-bankacılık: Estonya’da dijital işlemlerden biri de e-bankacılıktır. Bu sanal bankacılıkta fiziki bir banka şubesi yoktur. Kişiler internet üzerinden banka hesabı açabilirler aynı zamanda uzaktan para transferi veya ödeme işlemlerini dijital platform üzerinden yapabilirler.
 • Sanal Seçimler: Estonya’da hükümet seçimleri dijital platformda yapılıyor. İlk başlarda Eston vatandaşlar tarafından kabul görülmese de Estonya hükümetinin gösterdiği şeffaflık ve güvenilirlik Eston halkın ikna sürecini kolaylaştırmıştır. Estonya’daki dijital işlemlerden biri olan sanal platformdaki seçimlerde sistem tarafsız bir şekilde kontrol ediliyordur.
 • Ödeme Sistemleri: Estonya’da dijital işlemlerden biri internet üzerinden ödeme sistemleridir. Ülkede görülen Paypal gibi ödeme sistemi mevcuttur. Bu dijital platformdaki ödeme sistemleri bir çok ülkede görülmese de Estonya hükümeti tarafından destek görüyor.
 • Vergi İşlemler: Estonya’da bir iş kurduktan sonra vergi beyanı oluşturulmalıdır. Bu vergi beyanı çoğu ülkede birkaç günü alsa da Estonya’da internet üzerinden yapıldığı için vergi beyannamesi oluşturmak 3 dakikayı geçmez.
 • Ulaşım İmkanı: Estonya’da toplu taşıma sadece Eston vatandaşlara ve ülkede eğitm gören öğrencilere ücretsizdir. Ücretsiz toplu taşıma ulaşımı sağlayacak kişilerin belirlenmesinde Estonya hükümeti dijital platformlardan yararlanır. Bu kişilerin e-vatandaşlığa sahip olması gerekir.
 • Sağlık Kurumlarındaki Dijital İşlemler: Estonya’da sağlık kuruluşlarında yapılmak istenen işlemler dijital platform üzerinden yapılır ve kaydedilir. Kişinin dijital kimliğine bu kayıt yapılır. Estonya’daki dijital işlemlerden biri olan sağlık işlemleri vatandaşların kontrolündedir. Kısacası kişilerin izin verdiği kadar görüntülenme yapılabilir. Vatandaşların yaptırdığı aşılar, kullandığı düzenli ilaçlar veya geçirmiş olduğu hastalıklar veya ameliyatlar dijital kimliğe kaydedilir.
 • Devlet Kurumlarında Dijital İşlemler: Estonya devlet kurumlarındaki işlemler tamamen internet üzerinden gerçekleşir. Bu sayede işlem yaptırmak isteyen kişilerin devlet dairelerinde uzun süre beklemeleri gerekmez. Ayrıca kişilerin kişisel haklarının korunmuş olmasından dolayı herhangi bir devlet kurumunda kişilerin izni olmadan kişisel verilerin görüntülenmesi yapılamaz.
 • Sanal Alışveriş: Estonya’da internet üzerinden alışveriş çok gelişmiştir. Kişilerin genellikle uzaktan iş yapmalarından dolayı alışverişe ayırcak çok vakitleri yoktur. Bundan dolayı dijital platformlar üzerinden kıyafet, ayakkabı, elektronik eşyalar veya gıda gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirler.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

  Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!