fbpx
Estonya

Estonya’daki Üniversiter, QS Sıralamaları Ve Ortalama Ücretler

By Şubat 5, 2021 No Comments

Estonya’da üniversite tercih etmek öğrenciler için çok faydalıdır çünkü bu ülkede düşük maliyetle iyi derecede eğitim alınabilir. Estonya’da gelişen bir ekonomi vardır ayrıca bu ülke Kuzey Avrupa’ya çok yakındır. Konumu sebebiyle de öğrenciler eğitim almak için Estonya’da üniversiteye gitmeyi tercih edebilirler. Estonya’da eğitimin ucuz olması ve başkent olan Tallinn’de toplu taşımanın ücretsiz olması öğrencilere fayda sağlar. Öğrencilerin tercih etme sebebi ekonomik olması dışında Estonya’daki insan haklarına karşı verilen önemdir. Ülkeye güvenli ve huzurlu bir ortam hakimdir.

Estonya’da Eğitim Sistemi Nasıldır?

Estonya’da eğitim süresi 3 yıldır. Bu eğitim sisteminde ingilizce eğitim verilir. Ayrıca Estonya ülkesi uluslararası öğrenciler için birçok olanak oluşturmuştur. Üniversite okumaya Estonya’ya giden bir öğrenci hem ingilizcesini geliştirme imkanı bulur hemde mezun olduktan sonra ülkede 6 ay iş arama imkanı bulur. Bu ülkede yaşam kalitesinin yüksek olması fakat masrafların karşılanabilir olması bir öğrenci için Estonya’yı ideal bir eğitim alınması gereken ülke yapar.

Estonya’daki Üniversiteler Nelerdir?

Estonya’daki üniversiteler arasında dünyada ilk 500’e girmiş 3 büyük üniversite vardır. Bu 3 büyük üniversite şunlardır:

 • Tallinn Teknik Üniversitesi: Estonya’daki tek teknik üniversitedir. Ülkenin başkenti olan Tallinn’de bulunan üniversitenin Tallinn Üniversitesi ile bir lişkisi yoktur. Üniversitenin üç ana kampüsü vardır. Bunlar Tallinn, Kuressaare ve Kohtla-Jarve’dir. Tallinn Teknik Üniversitesinde bulunan fakülteler şunlardır:
  1. Kimya ve Malzeme Mühendisliği
  2. Inşaat Mühendisliği
  3. Ekonomi ve İşletme
  4. Makine Mühendisliği
  5. Bilgi Teknolojileri (BT)
  6. Güç Mühendisliği
  7. Fen Bilimleri
  8. Uluslararası İlişkiler
  9. İktisat
  10. Hukuk
 • Tallinn Üniversitesi: Estonya’ nın başkenti olan Tallinn’de konumlanan üniversitedir. Bu üniversite sosyal bilimler alanında ayrıca doğa ve fen bilimleri alanında ükenin en hızlı büyüyen üniversitesidir. Üniversitede Türk külltürünün temsilcisi olması için bir Tallinn Türkoloji Merkezi vardır. Bu üniversite konsolosluktan sonra türk kültürünü tanıtan en önemli mekandır.
 • Tartu Üniversitesi: Tartu’da kurulan bu üniversite kamuya aittir. Aktif olarak 19.000 öğrenci üniversitede eğitim alıyor. Bu üniversite Avrupa Birliği Erasmus Projesine üyedir bundan dolayı üniversitede yabancı öğrencilerin varlığı fazladır. Tartu Üniversitesi öğrencileri tarafından 1881 yılında günümüzde bilinen Estonya bayraı tasarlanmış.

Estonya’daki En İyi Üniversitelerin Dünyadaki QS Sıralamaları Nedir?

Estonya’daki üniversitelerden QS sıralamasına giren üç büyük eğitim kurumu vardır. Bunlar Tallinn Teknik Üniversitesi, Tallinn Üniversitesi ve Tartu Üniversitesidir. Bu üniversitelerin dünya QS sıralamaları ve sıralamaya girdikleri bölümler birbirinden farklıdır. Tallinn Teknik Üniversitesi dünyadaki QS sıralamasında Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü ile 301. sıradadır. Tallinn üniversitesi ise dünya QS sıralamasında sosyoloji bölümü ile 201. sıradadır. Son olarak Tartu üniversitesi bu sıralamada 301. sıradadır.

Estonya’daki En İyi 3 Üniversiteye Başvuru Dönemleri Ne Zamandır?

Estonya’daki en önemli 3 büyük üniversitenin başvuru tarihleri şöyledir:

 • Tallinn Teknik Üniversitesi: Başvuru tarihi 1 nisandır.
 • Tallinn Üniversitesi: Başvuru tarihi 1 ocaktır.
 • Tartu Üniversitesi: Başvuru tarihi 2 ocak ile 15 nisan arasındadır.

Estonyadaki Üniversitelerin Ortalama Ücretleri Nedir?

Estonya üniversitelerinin ortalama maliyetleri ülkenin üç büyük üniversitesi üzerinden verilebilir. Üniversitelerdeki bölümler arasında fiyat değişikliği vardır ayrıca lisans veya yüksek lisans için ücret değişiklikleri vardır. Estonya’daki üniversiteler için ortalama bir fiyat şöyledir:

 • Tallinn Teknik Üniversitesi: Lisans için 2.400-3.300 €, yüksek lisans için 3.300-6.000 €’dur.
 • Tallinn Üniversitesi: Lisans için 3.000-4.000 €, yüksek lisans için 1.660-4.000 €’dur.
 • Tartu Üniversitesi: Lisans için 4.400-6.200 €, yüksek lisans için 2.500-5.200 €’dur.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!