fbpx

Estonya’da yatırım avantajları sadece eston vatandaşları için değil dünyadaki tüm ülkelerin vatandaşlarına verilmiştir. Estonya hükümeti dünyadaki tüm girişim yapmak isteyen kişilere ülkede şirket kurma hakkı tanıyor. Estonya’da yatırım yapmanın 10 farklı avantajı vardır, bu avantajlar şunlardır:

  • Estonya’ya Özel Vergi Sistemi: Ekonomik Kalkınma Ve İşbirliği Örgütü verilerine göre dünyadaki en rekabetçi vergi sistemine sahip ülke Estonya’dır. Estonya hükümetinin oluşturduğu kurumlar vergi sistemi girişimcilere dünyada benzeri olmayan bir fırsat sunar. Şirket kurmak isteyen kişiler yatırım yaptıkları yıllık gelir için bir vergi ödemezler. Şirket hesabından çıkan kar payı dağıtımı için %20 olarak sabit bir oran belirlenmiştir, vergiler bu oran üzerinden ödenir. Estonya’nın hem Avrupa Birliğine üye olması hemde sunduğu yatırım fırsatları ülkeyi şirket kurmak isteyen kişiler için vazgeçilmez bir ülke yapar. Estonya’da şirket kuran kişiler bu şirketle vergisiz olarak gayrimenkül yatırımı veya startup yatırımı yapabilirler.
  • Kuruluşta Düşük Maliyet: Limited Şirket kurulumu Estonya’da en çok tercih edilen şirket türüdür. Limited şirket kurulumu 2.500 euro kadar bir sermaye ile yapılabilir. Aynı zamanda bu sermaya şirket kuruluşunda değil bir yıl içinde ödenebilir. Estonya’da şirket kurma adımlarının çoğu dijital platformda olduğu için 100 veya 150 euro kadar bir tutarla şiketin işletme maliyetleri ödenebilir.
  • Uzaktan Şirket Yönetimi: Estonyaya gelmeden de kişiler burada şirket kurabilir. Dünya’nın her yerinde geçirlilik gösteren dijital kimlik kartı ile Estonya’da yatırım yapılır. Bütün işler bir website veya dijital bir platform üzerinden yürütülebilir.
  • Avrupa Birliği Pazarı: Avrupa Birliği dünyanın en büyük pazarına sahiptir. Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkeler kendi aralarında ticaret iznine sahiptir. Estonya’da yatırım yapıldığında şirket sahibi Avrupa Birliği’ne üye bütün ülkelerle iş yapabilir. Bu da yaklaşık 500 milyon kişiye ulaşım anlamına gelir. Estonya’da şirket kurmakla beraber tün Avrupa’da ürün ticareti gümrüksüz olarak yapılabilir.
  • Sanal Ödeme Sistemleri Erişimi: Estonya’da yatırım yapıp şirket kurmakla uluslararası ödeme sistemlerine sahip olunabilir. Estonya’daki şirket sahipleri dijital platform üzerinden satış yapabilir ve Paypall Business hesabı hakkı olduğu için müşterilerinden ödemeleri buy olla alabilir.
  • Estonya’nın Dünya’da Sahip Olduğu Dijital Güç: Estonya’da dijital merkezli iş kurmak kişinin işlerine ciddi ölçüde fayda sağlar çünkü Avrupa pazarında güvenilir bir itibar kazanılır. Dünya’nın hemen hemen her yerinden insanlar Estonya’da şirket kurarak Avrupa ve Amerika pazarlarına erişebiliyorlar.
  • İnovasyonlar ve İstikrarlı Davranış: Estonya’da yatırım yapmak Avrupa Birliği’nde istikrarlı bir davranışa sahip olmak demektir. Bu durum şirket sahipleri için gelecek kaygısını biraz da olsa azaltır. Teknolojik gelişmeler ile üreten girişimci kişiler için istikrarlı davranış sağlayan ortamlar daha güvenilirdir çünkü devlet yasalarında olan bir değişiklik bu kişileri olumsuz etkileyebiliyor. Estonya’da bu durumu aksine devlet bütün teknolojik adına yatırım yapan kişileri destekliyor. Tüm yapılan inovasyonlar şirket açan kişilere karşı olumlu sonuç veriyor.
  • İnternet Üzerinden Bankacılık Sistem Erişimi: Estonya’da geleneksel bankacılık sistemleri yerine internet üzerinden bankacılık sistemi kullanılabilir. Bu internet olmadan bankacılık sistemlerinde fiziki bir şube yoktur, bütün sistem bir teknoloji firmasına aittir. Estonya’da yatırımınız onaylandıktan sonra şirkete ait bir IBAN hesabı açılır ve harcamalar yapılabilir. Ayrıca internet olmadan bankacılık sistemleri ile muhasebe veya vergi beyanı işlemleri yapılabilir.
  • Ekosistemin Genişlemesi Ve İş İmkanı Artışı: Estonya’nın yatırım ekosisteminin büyümesinin sebebi ülkenin dijital bir altyapısının olması ve yatırımcıları destekleyen devlet politikalarının olmasıdır. Ülkede özellikle teknolojik gelişmeler gösteren işlerin ekosisteminde bir genişleme görülüyor. Estonya’da şirket açmak için ülkede e-vatandaşlık oluşturulmalıdır. Estonya’nın yatırım ekosisteminin hızlı büyümesi iş fırsatlarınında artmasını sağlayacaktır.
  • Oturum İzni İmkanı: Estonya’da şirket kuran bir kişi 2 veya 5 yıl süre ile oturum izni alabilir. Ayrıca şirkette çalışmak isteyen bir kişi de iş sahibi eston vatandaşıysa oturma izni alabilir.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!