fbpx
Finlandiya

Fin Kültürü Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Şey

By Ağustos 2, 2021 No Comments

Ülkelerin kültürleri çok merak edilir. Çünkü kültürler geçmişin aynasıdır. Bu yazımızda Fin kültürüne ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Fin Kültürü, farklı gelenekleri ve sıra dışı yarışmalarıyla kendinden söz etmektedir.

Fin Kültüründe İlginç Olan Bilgiler Nelerdir?
 1. Ünlü Nokia Markasının Doğduğu Yerdir.

Nokia, ilk olarak 1865 yılında Finlandiya’da kurulmuştur. İlk kurulduğunda kâğıt hamurunun fabrikası olarak faaliyet görmekteydi. Uzun yıllar sonra ise farklı sektörde çalışmalar sürdürülmüştür. Nokia, günümüzde dünyanın ünlü telekomünikasyon şirketleri arasında yer almaktadır.

 1. Kahve Tüketiminde Dünyada İlk Sırada Yer Almaktadır.

Finlandiya dünyanın en fazla kahve tüketen ülkesidir. Finler genellikle günlük 8-9 fincan kahve tüketirler. Kahve, Finlandiya kültüründe ayrıca sıkça kekle tüketilmektedir. Finlilerin çoğu yılda yaklaşık 12 kg kahve tüketmektedir.

 1. Kuzey Işıklarının İzlenebilmesi Nedeni ile Çok Popülerdir.

Kuzey Işıkları, Aurora Borealis olarak bilinmektedir. Çıplak gözle seyredilebilmek için en uygun zaman mart ve eylül aylarıdır. Çıplak gözle Lapland bölgesinde rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Finlandiya’da Kuzey Işıkları yılda 200 geceden fazla izleyebilmek mümkündür. Finlandiyalar, kuzey Işıklarını izlemek için camdan yapılmış küre şeklinde İgloo denilen yerler inşa etmişlerdir.

 1. Finlandiya’da Saunalarıyla Çok Ünlüdür.

Finlandiya’da 2 milyonun üzerinde sauna bulunmaktadır. Saunaların Fin kültüründeki önemi büyüktür. Ülkede kişi başına birden fazla sauna düşmektedir.

Finlandiya’da çoğu kişinin evinde sauna vardır. Bu sıcak hava banyoları birçok özelliğe sahiptir. Kasları rahatlatması, stresten uzaklaştırma ve ağrıları hafifletme özelliklerinden bazılarıdır.

Geleneksel Fin saunaları, bacaları ve sobaları vardı. Fakat günümüzde oldukça güvenli modern yapıları bulunan saunalar kullanılmaktadır.

 1. Ülkedeki Hız Cezaları Çok Yüksektir.

Finlandiya’daki hız ve trafik cezaları sürücülerin yıllık gelirlerine göre hesaplanmaktadır.

 1. Finler İçin Tangonun Önemi Büyüktür.

Finlandiya’daki tangonun önemi 60’lı yıllardan beri yeri vardır. Tango tutkunların her temmuzda gerçekleştirilen Finlandiya’daki Festivallere akın etmektedirler.

 1. Heavy Metal Müziğinin Anavatanı Sayılmaktadır.

Finlandiya’da çok fazla ‘heavy metal’ grubu vardır. Bu müziğin dünyaca popüler grupları Finlandiya kökenlidir. Eurovision Şarkı Yarışmasının kazananı Lordi, Children of Bodom ve Nightwish bu gruplardan bazılarıdır. Bu gruplar ülkelerinin vahşi ve karanlık doğasını müziklerinde başarı bir şekilde yansıtırlar.

 1. Noel Baba’nın Yaşadığı Ülkedir.

Finlandiya’nın Lapland bölgesi Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Lapland’ın Rovaniemi köyünde Noel Baba’nın yaşadığı varsayılan sembolik bir ev bulunmaktadır. Bu ev ziyaretçilere açıktır.

 1. İlginç Yarışmaların Ülkesi Finlandiya

Finlerin değişik yarışmaları bulunmaktadır. Bu yarışmaları aşağıda belirteceğiz.

Finlandiya’da Yapılan Farklı Yarışmalar Nelerdir?

Finlandiya’da yapılan farklı yarışmalar aşağıda belirtilmiştir.

 • Her senenin temmuz ayında Fin Lehçesi Konuşma Şampiyonası gerçekleştirilmektedir.
 • Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası düzenlenir.
 • Snowshoe Futbol Dünya Kupası gerçekleşir.
 • Sonkajarvi’de eş taşıma yarışması her yaz yapılır.
 • Nokia’nın ev sahipliği ile her yılın ağustos ayında Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası düzenlenir.
 • Helsinki’de popüler olan Buzda Yüzme Etkinlikleri yapılır. Bu etkinlikler çıplak ya da giyinik olarak gerçekleştirmek mümkündür.
 • Fin Sauna Dünya Şampiyonası, her ağustos ayında Heinola’da düzenlenmektedir. Bu yarışmada sıcak ve nemli ortama dayanma süresi test edebilir.
 • Finlandiya’da her sene Mosquito Swatting adındaki sivrisinek şampiyonası düzenlenmektedir
Finlandiya’nın Eski Düğün Gelenekleri Nelerdir?

Finlandiyalı gelinler düğünde altın ve el yapımı bir taç takmaktadır. Düğün merasiminden sonra gelinin çevresini bekar genç kızlar toplar. Gelin bu kızlardan birini seçer ve tacını ona verir. Taç verilen kızın kısa zamanda evleneceğine inanılmaktadır.

Finlandiyalıların eski düğün geleneklerinde evlilikler açık arttırma yapmak vardı. Gelin ve damadın babaları aralarında pazarlık yapılırdı. Pazarlıkta belirlenen para çeyiz alışverişinde kullanılırdı. Finlandiya’nın eski düğün gelenekleri bu şekildedir.

Leave a Reply