fbpx
Finlandiya

Helsinki Gezilecek Yerler

By Eylül 18, 2022 No Comments

Helsinki’de gezilmesi gereken yerler ülkenin tarihinden doğal güzelliklerine kadar birçok rotayı içeriyor. Helsinki’ye giden kişilerin görmeden dönmemesi gereken birbirinden eşsiz lokasyonu bulunuyor. Gidilmesi gereken bu yerlerde fotoğraf çekmek, gezmek ve yeni bilgiler edinmek de mümkün. Helsinki gezilecek yerler birçoğu hem Nordik hem de Rus mimarisini izleyicilere sunuyor. Eşsiz bir mimari ve tasarım anlayışı ile misafirlerini karşılayan Helsinki’de görülmesi gereken birçok yer var.

Suomenlinna Adası

Suomenlinna Adası

Helsinki Suomenlinna Adası turistlerin en çok ilgisini çeken bölgelerden biridir. Mavinin ve yeşilin birleşimi olan bu ada, birbirinden ilginç deneyimleri de ziyaretçilerine sunmaktadır. Helsinki limanından kalkan tekneler ile 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde adaya ulaşmak mümkündür.

Adanın içerisinde farklı konseptlerde hazırlanmış müzeler kaleler ve köprüler yer alır. Otantik 1 masalın içerisinden fırlamış gibi görünen bu adaya turistler büyük bir ilgi gösterir. Helsinki Kart’ı olan kişiler ada içerisindeki birçok ulaşım ve aktiviteye para ödememektedir.

Uspenski Katedrali

Uspenski Katedrali

Helsinki’nin ünlü katedrali olan Uspenski hem tarihi özellikleri hem de mimarisi ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Mimarisinde Rus mimarisinin de izlerini taşıyan bu katedral Senato Meydanı’nda yer alır. Tasarımda tercih edilen renkler ve diğer mimari ögeler katedralin popüler bir hale gelmesini sağlamıştır.

Görkemli yapısı katedralin içinde de devam etmektedir. Uspenski Katedrali’ne girmek için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur ancak belirli bir saate kadar gidilmesi gerekir. Çoğunlukla saat 16.00’ya kadar katedrale gidilip içerisi gezilebilir.

Senato Meydanı

Senato Meydanı

Helsinki merkezinde yer alan Senato Meydanı hem turistlerin hem de yerli halkın uğrak noktalarından biridir. Şehre eşsiz bir görüntü katmasının yanı sıra buraya çıkıp şehrin izlenmesi de ayrı bir manzara sunar. Helsinki gezilecek yerler arasında bulunan Senato Meydanı, en sık ziyaret edilen yerlerden biri. Meydan’da birçok alışveriş alanı, üniversite binası ve restoran bulunuyor.

Keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra dinlenmek isteyen kişiler bu bölgede kendilerine uygun bir mekanı kolaylıkla bulabilir. Senato Meydanı’nda ayrıca Helsinki Katedrali de yer alıyor. Ulaşımları kolay olan meydan ve katedral arasında görülmesi gereken birçok ilginç nokta da ziyaretçilerini bekliyor.

Market Square

Market Square

Helsinki Pazar Meydanı bölgede yaşayanlar tarafından Kauppatori olarak da isimlendirilmiştir. Açılan stantlar ile birçok girişimci ve lokal işletmenin yanı sıra kadınlar tarafından da hazırlanıp satılan birçok ürünü bulmak mümkün. Turistler yerlerden biri olan Pazar meydanı, Helsinki’nin merkezinde yer alıyor.

Sadece el sanatları ve küçük eşya odaklı değil birçok meyve, sebze ve ihtiyaca yönelik stant olduğunun da altını çizmek gerekir. Büyük bir Pazar yeri olarak düşünlmesi gereken Market Square’de balıktan yemeğe, yemekten plastik sanatlara kadar birçok ürünü görmek mümkün. Ayrıca bu bölgede Helsinki’nin ve Finlandiya’nın özel lezzetleri için ayrılmış stantlar da bulunuyor. Yeme, içme, giyim, aksesuar ve eşya odaklı bir yer olan bölge aynı zamanda eğlenceli vakit geçirme imkanı da tanıyor.

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Ateneum ismi ile bilinen bu müze, şehrin önemli bir bölgesinde yer alıyor. Daha içine girmeden mimarisi ile ziyaretçileri heyecanlandırmayı başaran müzenin koleksiyonu da bir hayli geniş. 18. Yüzyıla kadar uzayan geniş koleksiyonu ile birçok sanat akımına ve sanatçıya da ev sahipliği yapıyor. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi hem ülke ile ilgili bilgiler verirken hem de rokoko gibi sanat akımlarına bağlı olarak yapılmış ünlü sanat eserlerini de gösteriyor. Müzede Cezanne, Gauguin ve Munch gibi birçok ünlü ismin çalışmasını görmek de mümkün. Helsinki gezilecek yerler listesinin başında Ateneum yer alıyor.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’nın İklimi ve Mevsim Durumları

Leave a Reply