fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere Sağlık Sistemi

By Nisan 28, 2021 No Comments

İngiltere sağlık sistemi hakkında öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

İngiltere Sağlık Sistemi

İngiltere sağlık sistemi her ülkede yaşanan salgından dolayı çökme durumuna geldiğinden bahsetmektedir. Oysa İngiltere sağlık sektöründe en önde gelen Avrupa ülkesi haline gelmiştir. İngiltere sağlık sistemi hem doktorlar hem de hemşireler tarafından çok rahatça hizmet verebilmektedir.  Hastalar diledikleri hastanelere gitme olanağına sahiptirler. İşte İngiltere sağlık koşulları hakkında bilmemiz gerekenler:

Hastaneler                                                        

İngiltere hastanelerin de doktorlar ve çalışanlar aracılığıyla hizmet verebilmektedir. İngiltere de hastaneler hem devlet tarafından hem de özel olarak işletilebilmektedir.  Devlet hastanelere gitmek isteyen hastalar ilk yapacağı şey kayıtlı olan mahalle doktoruna gitmesi lazım. Eğer bulunan yerin mahalle doktorları hasta hakkında bir öngörüye sahip ise ciddi bir sorunsa diğer hastanelere sevk edilme işlemi gerçekleşir. Hastalar gitmek istedikleri hastaneye vardıklarında yatak ücreti ile beraber bütün tedavi masrafları ücretsiz yapılmaktadır. Ücrete tabi olan sadece bir şey var o da ambulans ücretidir. İngiltere’de oturma izni olan vatandaşlar NHS sistemine kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Yabancı kişiler ve göçmenler bu kapsamdan ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Özel hastanelerde bu şekilde verilen yönerge ya da kurallarla kesinlikle uymak mecburiyetindedir. Sağlık hizmetleri sık sık müfettişler tarafından denetleyip teftiş edilmektedir. Sağlık sigortalarına da sahip olmaktadır.

Hastanelerde acil servis

  • Hastanelerde acil servis kesinlikle ücretsiz hizmet verilmektedir.
  • Acil yardım çağrısı numarası ise 999 dur.
  • Hastaları başka bir yere sevk edilirse bu gibi durumlarda ücret ödemesi gerekmektedir.
  • Acil durum olmadığı zamanlarda randevu alınabilmektedir.
  • Hekimden tavsiye almak isteyen vatandaşlar çalışma saatleri içinde randevu verilmemektedir.
  • İletişime geçmek için veya ufak bir sorun için hekime ulaşmak isteyen vatandaşlar NHS danışma yeri 111 numarasını arayarak randevu alabilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

NHS kapsamında olan vatandaşlar devlet tarafından ücretsiz bir şekilde hizmet alabilmektedir. Özel hastanelerde sadece yata ücreti kişi başı 1500 ile 3000 sterlin olarak ödenmektedir.  Tedavinin türü ile bağlı olarak ücretlerde de değişikli olması söz konusudur. Özel hekimler muayene başı 200 ya da 205 aralığın da sterlin almaktadır. İngiltere’de ücretsiz olmayan tek tedavi ise diş rahatsızlığıdır. NHS bağlı dişçiler tarifeleri özele kıyasla daha düşüktür.

Sağlık Sigortası ve Primler

İngiltere’de sağlık sigortası olması için acentelere gidip başvuru yapmanız gerekir. Vatandaşların isteklerine göre sigorta işlemi belirlemektedir. Sigorta işlemi için bireylerin bulunduğun yer ve yaşına göre farklılık gösterilmektedir. Bu şekilde genel sağlık hakkında durumları belirlenmektedir. Bazı yerlerde sigortalar daha önce geçmesi gereken bir sağlık koşullu oluşturabilmektedir.  Zorunluluk söz konusu değildir. Kişiye göre ister yapın ister yapmayın. Bazı sigortalar ise sadece hastane masrafları ve ambulans ücretleri karşılamaktadır.  Hastanede kalan zaman da bu sigorta işlemin içine girmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suyu temin koşulları hiçbir zaman sıkıntı yaşanmamaktadır. Genellikle marketlerde içme suyu karşılanmaktadır. Hastalar çeşme suyu da rahatlıkla içebilmektedir.

İngiltere’de İlaç Temin Koşulları

İngiltere’de ilaç temin koşullarında biraz bahsedelim. Sağlık sektöründe ile ilgili bütün durumları değerlenmektedir. İngiltere’de ilaç sıkıntısı hiç yaşanmamaktadır.  Ağrı kesici benzeri ilaçla da marketlerde rahatlıkla satılabilmektedir. Ama antibiyotik ilaçları artık devlet reçeteyle satılabilmektedir. NHS bağlı olan ilaçlarda reçeteli olarak da satılmaktadır. Her reçete başına tam 8.05 sterlin olarak hesaplanmaktadır. Eğer gittiğiniz hastane özel ise tedavi olduğunuzda ilaçları normal fiyatlarıyla ödeme yapılarak alınır. Özel hastanelerde reçete söz konusu yoktur.

 

Leave a Reply