fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’nin İklim Yapısı ve Mevsim Durumu Nasıldır?

By Nisan 27, 2021 No Comments

İngiltere’nin iklim yapısı ve mevsim durumu nasıldır? Hakkında istediğiniz bütün bilgileri bu makale de bulabilirsiniz.

İngiltere’nin İklim Özellikleri

İngiltere’nin ilkim özellikleri herkesin merak ettiği ve öğrenmek istediği konulardan biridir. İngiltere de iklim hem ılıman hem de nemli bir okyanus iklimi bulunmaktadır.  İklimi kışı biraz yumuşa yaz ayları ise serindir. Çok sis olduğu için güneş yüzü sık sık görülmemektedir. İngiltere de yüksek yerler alçak yerlere oranla daha çok yağmur ya da kar yağış görmektedir. Bölgede bulunan Golf Stream su akıntısı İngiltere’nin iklimi sıkça etkileyebilmektedir. İngiltere’nin batısı daha çok rüzgârlı ve serindir. Doğu tarafında da soğuk ile kuraklık sıkça görülmektedir. Ülke hem doğu hem de batı arasında iklim değişiklikleri fazlasıyla görülmektedir.  İngiltere’nin doğu tarafı genellikle yağış görülmektedir. Batı tarafı soğuk olsa dahi yaz aylarında oldukça sıcak olmaktadır.

İngiltere’nin en güzel zamanları:

1.Kış

İngiltere’de kış mevsimi herkesin gri şehir diye adlandırdığı Londra da bir başka görünür. Bu isim ile hitap edilmesinin sebebi ise çok ilgi çekici ve havalı olması olarak söyleyebiliriz. Başkentte yıllık ortalama sıcaklık derecesi 11’dir. En soğuk zamanları kış mevsimi olsa da  Chrismas dönemleri bu yerlere olduğu için her yıl turistler tarafında ağırlanmaktadır.  Kış zamanlarında derecesi genellikle 2 veya 5 arası farklılık gösterebilmektedir. Önemli bir noktaya değinecek olursak kış mevsiminde ocak ile şubat zamanları çok soğuk aylar olduğu için sık sık turistler gitmemektedir. O aylarda İngiltere’ye gitmek kimse tarafında önerilmemektedir.

2.İlkbahar ve Yaz

İngiltere’ye gitmeden önce ilk turistlerin öğrenmesi gereken önemli şeylerden biridir. Çünkü çok keyifsiz ve isteksiz olmasına neden olabilir. Ülkeye gitmek isteyenlere daha çok önerilecek zaman bahar ya da yaz zamanlarıdır. O aylarda sıcaklık derecesi yaklaşık 22 derecedir. Yaz zamanları İngiltere’nin en muazzam ülkelerden biridir. Bazen sıcak olsa bile yağmurla karşılayabilirsiniz. Bu yüzden şemsiyenizi yanınızda ayırmamanızı öneririm.  İngiltere de ilkbahar ayları her zaman tercih edilen bir ülkedir. En uygun aylar temmuzdur. İngiltere’nin farklı iklimlere rastlanmak aslında sizler için bir fırsattır. Doyasıya keyfini çıkaracağınız zamanlardan biridir.  Turistlerin doruklara ulaştığı aylardan biri ise yaz aylarıdır.

3.Sonbahar

İngiltere de sonbahar gitmek isteyen kişiler için yine bu zamanları tercih edebilmektedir. Eylül ya da ekim ayları gitmek ülke nispeten diğer zamanlara göre daha sakin olacaktır. Bu şekilde çok keyif alacağınız bir seyahat olacaktır.  Bu zamanlarda havanın sıcaklığı 20 dereceye kadar gidebilmektedir. Ama yaz ayları kadar kalabalık mekanlara rastlamayabilirsiniz.

İngiltere’nin Mevsim Durumu

İngiltere’nin mevsim durumundaki değişikler her zaman mümkündür. Gezginler ülkenin hem kültürel hem de tarihsel yerlerini görmek için sıkça gelebilmektedir. En çok bulunan yabancılar arasında uzmanlar, iş adamları ve katılımcılar bulunmaktadır. Bunda dolayı ülkenin mevsim durumu hakkında iyi bir bilgiye sahip olmamız lazım. Turistler her yıl İngiltere’nin mevsimi serin ve nemli olmasıyla buralara akın etmektedir.  Gezi yapacak zamanı seçmekte zorlanıyorsanız en geç bahar aylar en erken ise sonbahar aylarını tercih etmelisiniz. Havanın açık olması ve güneşli olması çok eğlenceli geçmesine neden olacaktır. Yaz ayları sıcaklığın artmasıyla denizler, kumsallarda daha çok eğlenceli geçecektir. Plaj sezonu her yıl olduğu gibi Temmuz ile ağustos zamanlarda olmaktadır. Oldukça kısa sürer.  Deniz kıyısında aşırı gelgitlerin olması sadece turistlerin değil bölgede bulunan halkı da hayran bırakmaktadır.  Yüksek gelgitler olan yerlerde önlem alınarak alana gidilmektedir.

Leave a Reply