fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’de Konuşulan İngilizce ile Amerikan İngilizcesi Arasındaki Farklar

By Nisan 30, 2021 No Comments

İngilizce dili, tüm dünya ülkelerinde konuşulan ve bilin en yaygın dildir. İngiltere’de konuşulan İngilizce ile Amerikan İngilizcesi arasında farklar aynı dil olmasına karşın çoktur.

İngiltere’de konuşulan İngilizce ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklar arasında en fazla dikkati çeken telaffuz farklarıdır. Aynı dil olmasına karşın bu büyük farklılıkları maddeler halinde inceleyelim.

  1. İngiltere İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi Aksan Farkı

İngiltere’de konuşulan İngilizce ile Amerikan İngilizcesi arasında aksan farkı oldukça bariz ayırt edilebilen aksan farkları vardır. İngilizler daha uzun ve ağır aksan kullanır. Amerikan İngilizcesi konuşanlar kelimeleri yutarak, daha hızlı konuşurlar.

İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında çok büyük farklar olmasa da kelimelerin vurgusu açısından fark vardır. İngiltere’de Londra ve Glascow kentleri arasında farklılar vardır. Aynı şekilde Amerika’da Newyork ve Texas şehirleri arasında dahi aksan farkı vardır. Amerikan İngilizcesinde ‘’r’’ harfi çok baskın söylenirken, İngiltere’de baskı yapılmadan söylenir.

  1. İngiltere İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi Arasındaki Zaman Kullanımları

İngiltere’de konuşulan İngilizcede present perfect yani yakın geçmiş zaman grameri hem şimdiki zamanı anlatmak hem de yakın geçmişi anlatmak için kullanılır. Fakat yakın geçmiş zaman Amerikan İngilizcesinde sadece geçmiş zaman olarak kullanılır. İngilizler bu zamanı geçmişte kullanmazlar.

Amerikan İngilizcesi daha basit bir gramer yapısı kullanırlar. İngilizler cümle kurarken kurallara uygun cümle kurarlar. Örneğin; Amerikalılar ‘’I ate lunch’’ derken İngilizler ‘’I have eaten lunch’’  şeklinde kullanılmaktadır.

3- İngiltere İngilizcesi ve Amerika İngilizcesi Arasındaki Sözcük Kullanım Farkları

İngiltere İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasındaki en büyük fak sözcük kullanımları arasındaki farklardır. Örnek olarak İngiliz İngilizcesinde tatil kelimesi holiday olarak kullanılırken, Amerikan İngilizcesinde vacation olarak kullanılır.  Bunun gibi birçok kelimede sözcük farklılarına rastlanır.

İngiltere İngilizcesi ve Amerkan İngilizcesi arasındaki kelime farkları ayırt edilmelerini sağlar. İngilizler silgi kelimesi olarak rubber derken, Amerikalılar eraser olarak kullanırlar.

4- İngiltere İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi Arasındaki Yazılış Farklılıkları

İngiliz ve Amerikan İngilizceleri arasındaki önemli farklardan biride iki İngilizce dili arasındaki yazılış farklarıdır. Bu farklar ikisi arasındaki ayırımı sağlamaya da yarayabilir. Aslında iki İngilizce arasında çok bariz farklar olmamakla birlikte, yazılış ve telaffuzda bu farkları görülebilir.

Örnek verecek olursak İngilizceye Latinceden ve Yunancadan türeyen sözcükler girmiştir. İşte bunlar arasında İngiltere İngilizcesinde ve Amerikan İngilizcesinde farklı yazılışları vardır. Örnek verecek olursak;

  • Renk anlamında kullanılan İngilizce İngilizcesinde ‘’colour’’ yazılırken, Amerikan İngilizcesinde ‘’color’’ olarak yazılır. Bu kelime dile Latinceden türetilerek gelmiştir.
  • Bir başka örnek olarak merkez anlamına gelen İngiltere İngilizcesi ‘’centre ‘’ olarak kullanırken, Amerika İngilizcesi bu kelimeyi ‘’center’’ olarak kullanır.
  • Diğer bir örnek Yunancadan türeyen sözcükler olarak verecek olursak konuşma anlamında olan kelime İngiltere İngilizcesinde ‘’diyalogue’’ diye geçerken, Amerikalılar bu kelimeyi sadeleştirerek ‘’diyalog’’ olarak yazarlar.

5- İngiltere İngilizcesi ve Amerika İngilizcesi Arasındaki Edat Farkları

İngiltere İngilizcesi ve Amerika İngilizcesi arasında edat farkları göze çarpar. İngiltere ve Amerikan İngilizcesi arasında kullanılan bazı edatlar farklı şekilde kullanılırlar. Bu edatlar in, at, on gibi edatların kullanım yerleri değişiklik gösterebiliyor.

Aslında İngiltere’de kullanılan İngilizce ile Amerika da kullanılan İngilizce arasında şehir değiştiğinde bile farklılıklar gözlenir. Örneğin edat kullanımında İngiltere’de ‘’play in a team ‘’ diye kullanılırken Amerikan İngilizcesinde ‘’play on a team’’ olarak kullanırlar. İki farklı yer arasında edatlar farklı şekillerde kullanılabilirler.

Leave a Reply