fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’de Maaşlar ve Ortalama Saatlik Ücretler

By Nisan 27, 2021 No Comments

İngiltere’de maaşlar ve ortalama saatlik ücretleri hakkında bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

İngiltere Asgari Ücret ve Çalışma Saat Ücretleri

İngiltere’de asgari ücret merak edilmektedir. 4 ülkenin birleşmesiyle bir araya gelen ve ülkenin merkezi konumu haline gelmiştir. Asgari ücret çalışma amacı olan kişiler oldukça merak etmektedir. Dünyanın en çok nüfusa sahip olan bir ülke haline gelmiştir. Para birimi sterlindir. İngiltere vatandaşların yüzde 40 sadece sanayi sektöründe çalışmaktadır. Bu kadar çok nüfusa sahip bir ülkenin ilk kafanıza gelen soru ise asgari ücret olacaktır. İngiltere de asgari ücret ile saat başı devam eden çalışma ücreti her zaman göz önünde olmalıdır. Saatlik ücretle vatandaşlar çalışmaktadır. Yaşa göre de farklılık gösterilmektedir. Vatandaşın işe çalıştığında saat süresi artmasıyla da asgari ücrette artmaktadır. Bu yüzden kesin bir asgari tutar belirleyemiyoruz.  Yaşa göre bahsedecek olursak:

  • 15 ve 18 yaş aralığında olan işçiler: 4.20 pound
  • 18 ve 20 yaş aralığında olan işçiler: 5.90 pound
  • 21 ve 24 yaş aralığı olan işçiler: 7.38 pound
  • 25 yaş ve üstü olan işçiler: 7.83 pound

İngiltere de Stajyer ve Çırak Maaşları

İngiltere de çırak maaşları veya stajyer maaşları saatlik olarak belirlenmektedir.  Saatlik ücretler her ikisinde de aynıdır. Saatlik ücret sadece 3.70 Euro olarak hesaplanmaktadır. Şimdiki zamanlarda yaklaşık 3.24 Pound diyebiliriz.  Bu değer bazı Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olabilmektedir. En düşük maaş alan çalışanlar 2020 tarihinde İngiltere olmuştur. Yaş sınırı bazında yani 18 yaş aşağısı ve 18-20 yaş aralığı işçiler en düşük ücret ile çalışılmaktadır. Aldıkları aylık ücretler ise 672 ve 944 Euro olarak hesaplanmıştır.

İngiltere de Yaşam Masrafları Nelerdir?

İngiltere’de yaşam masrafları günümüzde asgari ücrete göre değerlendirilirse sıkça merak edilmektedir. Ortalama olarak her evin 550 ile 550 Pound aralığında kiralandığını düşünürsek İngiltere de market alışverişleri, gıda alışverişleri, faturalar benzeri temel ihtiyaçları analiz ederek hesaplarsak aylık olarak ortalama 1000 Pound olduğunu söyleyebiliriz. Yaşam olarak dünyanın en kolay yaşanılan ülkelerden biridir. İngiltere hem sosyal etkinlikler hem de haklın bizlere sunduğu refah şartları göç edilmek için tercih edilen bir ülke olmuştur. Ulaşımı çok rahat olan ve alışveriş mağazaları oldukça fazladır. Suç oranı da çok az olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

İngiltere’de Emeklilik Maaşı

İngiltere’de emeklilik maaşı her yıl değişiklik yaşanmaktadır. Artık sabit oranlı bir emeklilik maaş devam etmektedir. Bu sabit oran düzenlemesi anlaşılır olsa dahi kolaydan oldukça uzaktır. Ortalama olarak emeklilik maaşı haftalık baz alırsak 304 Euro diyebiliriz. Yıl içinde vergi ile barınma gibi ihtiyaçları ele almasak gerçek emeklilik maaşı 15.080 Euro olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere’de emeklilik yaşı da 66 kadar ilerlemiştir.

İngiltere’de Çalışma Şartları Nelerdir?

İngiltere’de çalışma şartları için bu ülkede yaşayanlar oldukça merak edilmektedir. İngiltere de verimlilik olarak çalışma şartı söz konusudur. Sosyal hak çalışanlarda ve işçilerde bulunur. Uygulanan yaptırımlarla işverenlerin işçilerin hak ve özgürlüklerini gasp etmesine izin verilmeyen bir yaptırımdır. İngiltere de çalışma koşulları oldukça iyi bir tempoda sürmektedir. Çalışacak kişiler yüksek tempoda ilerlemesi çok zaman alacaktır.

İngiltere’de İşsizlik Oranı

İngiltere’de işsizlik oranı beklentilere uygun gelmektedir. Son yıllarda istihdam güçlü olması gelen çalışanların sayısını sürekli artırmaktadır.  İşsizlik oranı 3.9 olarak belirlenmiştir. Ülkede yaşanılan salgın nedeniyle hayat durma noktasına gelmiştir. İşsizlik oranı bu zamanlarda fazlasıyla yükselmiştir.

Leave a Reply