fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’de Üniversite Okumak ve Ortalama Ücretler

By Nisan 27, 2021 No Comments

İngiltere’de üniversite okumayı düşünüyorsanız, tercih edebileceğiniz birçok okul olmasına karşın okuyacağınız bölüme göre de üniversite fiyatları değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’de üniversite okumak herkesin en büyük hayallerinden biridir. İngiltere’de üniversite okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri birçok üniversite bulunmaktadır. Eğitim kalitesi yüksek olan bir üniversitede okumak istiyorsanız, tercihinizi İngiltere’de bulunan üniversitelerden yana kullanabilirsiniz. Eğer lisansınızı burada tamamlamak istiyorsanız, başvuru şartlarını taşıdığınız üniversiteye başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Okuduğunuz lise türü bununla birlikte puanınız doğrudan başvuruyu etkilemektedir.

Kendinizi İngiliz eğitim sisteminde okumaya hazır hissediyorsanız, bununla birlikte İngilizce biliyorsanız, dilediğiniz üniversite rahatlıkla okuyabilirsiniz. Özellikle liseyi İngiltere’de okuduysanız rahat rahat İngiltere’de üniversite eğitiminizi tamamlama fırsatı yakalayabilirsiniz.

İngiltere’de üniversite okumayı düşünenlerin tercih edebilecekleri üniversitelerden birçoğu YÖK denkliğine sahiptir. Dünya sıralamalarında olan birçok üniversite, YÖK denkliğine sahiptir. Buradaki üniversitelerden birinden mezun olduysanız, ülkeye döndükten sonra diplomanız ve diğer evraklarınız ile birlikte denklik başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere Üniversiteleri

Üniversite okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri üniversitelerin sayıları oldukça fazladır. Hem özel hem de devlet üniversitelerini tercih ederek burada okuyabilirsiniz. Aynı zamanda okumak istediğiniz özel bir bölüm bulunuyorsa, bu bölümün bulunduğu ve eğitimi iyi olan bir üniversite tercihinde bulunabilirsiniz. İngiltere üniversiteleri oldukça fazladır. Gideceğiniz ile göre tercih de yapabilirsiniz.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler, eğer akademik İngilizceye sahiplerse hazırlık sınıfını rahatlıkla atlayarak birinci sınıftan başlayabilirler. Burada birçok üniversite Foundation Year sunmakta ve öğrencilerin bu programa dahil olabilmeleri için belirli bir skoru elde etmeleri gerekir. Böylece bu programlar sayesinde lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Okuma Şartları

İngiltere’de üniversite eğitimi almak ve eğitiminizi tamamlayabilmek için belirli şartları taşımanız gerekmektedir.  İngiltere’de üniversite okuma şartları şunlardır;

  • Sizden istenilen diploma ortalaması
  • Yeterli düzeyde İngilizce biliyor olmak
  • IB ve A+ diplomaya sahip olmak
  • CV

İngiltere’de üniversite okumayı düşünüyorsanız, başvuru dönemini kaçırmamalısınız. Her yıl Ekim ayında ve Şubat ayında aynı zamanda fazla kontenjan olması durumunda Clearing döneminde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda başvuru dönemleri, üniversiteden üniversiteye göre başvuru zamanı değişmektedir. Başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversiteyi takip ederek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte tüm üniversiteler, clearing döneminde başvuru açmayabilirler. Başvuru yapmak istediğiniz üniversiteyi takip ederek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İngiltere, sosyal gelişim açısından da öğrencilerin tercih etmek isteyecekleri bir ülkedir. Yaşam şartları pahalı olsa da öğrenciler için birçok alternatif bulunmaktadır. Sosyal açıdan da kendilerini geliştirebilecekleri birçok alan vardır. Aynı zamanda farklı kültürleri bir araya getiren bir ülke olan İngiltere’de farklı farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalayabileceksiniz. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız da bu fırsatı yakalayabileceğiniz birçok alan vardır.

İngiltere’de Üniversite Ücretleri

İngiltere’de eğitim diğer ülkelere göre daha pahalıdır. Aynı zamanda eğitim kalitesi de birçok Avrupa ülkesine göre çok daha kalitelidir. İngiltere’de birçok üniversite olmasına karşın ödeyeceğiniz ücrette tercih ettiğiniz okula göre değişmektedir. Londra’da ya da başka bir şehirde okumanız da fiyatı doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Okuyacağınız bölüm üniversiteye ödeyeceğiniz fiyatı etkileyecektir. Örneğin King’s College London okulunda okumak istiyorsanız, 18 bin ile 27 bin Euro arasında tercih edeceğiniz bölüme göre değişmektedir. University of Leeds’de okumak istiyorsanız, 18 bin ile 23 bin Euro arasında ödeme yapmanız gerekmektedir. Bütçenize göre okul seçmeniz de de yarar vardır. İngiltere’de üniversite ücretlerini araştırarak bu ülkede okuyup okumayacağınıza ya da hangi okulda okuyacağınıza karar verebilirsiniz.

 

Leave a Reply