fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’deki Festivaller

By Nisan 26, 2021 No Comments

İngiltere’de katılabileceğiniz birçok festival bulunmaktadır. Burada bulunduğunuz zamana göre birbirinden farklı dilediğiniz birçok festivale katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler ve tatil yapan kişiler, İngiltere’deki festivaller hakkında araştırma yapmaktadır. Birçok festivali bulunan İngiltere’nin dönem dönem tüm festivallerine katılabilirsiniz. Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Londra’da özellikle öğrencilerin katılabileceği festivallerin sayısı oldukça fazladır. Karnaval ve festivaller açısından zengin bir ülke olan İngiltere’de katılacağınız festivalleri unutamayacaksınız. Birbirinden farklı organizasyonlara katılarak unutamayacağınız bir anıya sahip olabilirsiniz. Eğlence hayatı hızlı olan ve birçok farklı etkinliği olan İngiltere’ye gideceğiniz zamana göre festivallere karar verebilirsiniz.

Notting Hill Carnival

İngiltere’deki en popüler festivaller arasında yer alan ve ırkçılığa karşı bir grup tarafından ilk kez başlatılan Notting Hill Carnival, Avrupa’daki en büyük karnavaldır. Dünyada Rio karnavalından sonra da en büyük sokak karnavallarından biri olan Notting Hill Carnival, Ağustos’un son haftasında düzenlenmektedir. Özellikle Afrika müzik kültüründen hoşlananlar üç gün boyunca devam eden bu karnavala katılabilirler. Aynı zamanda bu karnavalda Karayip yöresel kıyafetlerini de görebilirsiniz. Ağustos ayında düzenlenen bu karnavala katılım oldukça yüksektir. Bu festivale katılmak isteyen kişilerin yapmaları gereken belediyelerin uyarılarını dikkate alarak başvuru yapmaktır.

Diwali Festivali

Hintlilerin yeni yılı karşıladıkları bir festival olan Diwali festivali Türkçe anlamı Işıklar festivalidir. Festival boyunca insanlar evlerini ışıklarla süslemektedir. Bununla birlikte gecenin ilerleyen saatlerinde balkonlardan havai fişek atılmaktadır. Hint inanışına göre Hint tanrıları beğendikleri eve girerler. Bununla birlikte inanışa göre Hint tanrıları bir yıl boyunca bu evi koruma altına alırlar. Bu festival, ay takvimine göre düzenlenmektedir. Bu yüzden her yıl farklı bir tarihte kutlanmaktadır. Daha önceden tarihini öğrenerek bu festivale katılabilirsiniz. İngiltere’de düzenlenen festivaller arasından kendinize en çok hitap eden festivale katılma fırsatı bulabilirsiniz.

Chelsea Flower Show

Her yıl mayıs ayında düzenlenen aynı zamanda Chelsea semtinde yapılan bu festival, en büyük çiçek festivallerinden biridir. Bu festivale dünyanın her yerinden katılım sağlanmaktadır. Bu festivale katılarak en güzel çiçek bahçelerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen bitkileri görme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Thamek Festivali

Turistlerin en uğrak yeri olan Waterloo köprüsünde yapılan ve her yıl Eylül ayında düzenlenen Thamek festivali, Londra’nın en meşhur festivalleri arasında yer almaktadır. Oldukça gösterişli olan ve birçok farklı etkinliği bulunan festivalde dans gösterileri yapılmaktadır. Aynı zamanda ışık oyunları, akrobatik gösteriler de bu festivalde yapılmaktadır. Dünyanın dört bir yanından insanın katıldığı bu festivalde aynı zamanda farklı ürünlerin de satıldığı bir Pazar da kurulmaktadır.

Çin Yeni Yıl Kutlaması

Çinlilerin de yeni yıl kutlaması her yıl kutlanmaktadır. Şubat ayı içerisinde kutlanan bu festival, katılım sayısı oldukça yüksek olan festivaller arasında yer almaktadır. Bu festival içerisinde Çin kültüründen birçok esintiyi görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu festivale denk gelmeniz durumunda mutlaka katılmalısınız. Londra’da yapılan festivaller arasında en popüler festivallerden biridir.

Guy Fawkes Gecesi

V For Vendetta filmiyle ünlü olan Guy Fawkes anılma gecesi olarak kutlanan bu festival, 5 Kasım gününde kutlanmaktadır. Londra halkı tarafından her yıl 5 Kasım’da kutlanan bu festival havai fişeklerle kutlanmaktadır. Londralılar parlamento binası önünde toplanarak bu filmde söylenen şarkıyı hep beraber söylerler. Eğer bu dönemde Londra’da bulunmuşsanız kesinlikle bu festivale katılabilirsiniz. Londra’da katılabileceğiniz festivaller arasında birçok festival bulunmaktadır. Burada bulunduğunuz zamana göre dilediğiniz festivale katılabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply