fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

By Mayıs 1, 2021 No Comments

İngiltere’de şirket kurmanın avantajları nelerdir? Hakkında istediğiniz bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

İngiltere’de Şirket Kurmanın Avantajlar Nelerdir?

Girişimciler ve yatırımcılar İngiltere’de işi kurmak istediklerinde tercih edilen bir ülkedir. İngiltere’de kurmak ayrı bir avantajdır. Bu ülke iş kurma için diğer ülkelere göre daha avantajlı ve aynı şekilde 190 ülkenin ekonomisinde sıralama da sekiz olarak çok tercih edildiğini anlayabiliriz.  Son güncelleme olarak ekonomide 8. Sıradadır. Dünya bankası yıllık hesaplara bakılarak bu değerlendirmeyi yapmak oldukça mümkündür. İngiltere’de diğer ülkelere yakınlık ve ayrıca Avrupa kıtasına yakın olduğu için iş kurmak da avantajlı bir strateji bir yapıya sahiptir.  Avrupa ile küresel erişim daha kolay ve pazarlama açısında da kolay erişime sahiptir. Bu yüzde İngiltere’de şirket kumanın avantajları uluslararası ticaret yerde daha da avantajlıdır. Bu ülkede her zaman diğer ülkelere göre iş yeri açmak daha çok yatırımcılara hitap olabilmektedir. Bunun sebebi düzenlemeler daha kolay olabilmektedir. İngiltere’de bir diğer önemli sebep çifte vergilendirme hem ticaret hem de şirket geliştirmede oldukça fazla fırsatlara sahiptirler. Bazı avantajlardan bahsedecek olursak:

 • Avrupa kıtasında çok önemli bir konum yerine sahipseniz sizin için oldukça avantajlıdır.
 • İyi bir konum olursanız hem istikrarlı ekonomi hem de politika bir alanı elde etmiş olursunuz. Bu şekilde yatırımcılar çok önemli bir şirkette pazarlama kısmında daha rahatlık sağlayacaktır.
 • Yabancılar için temettüler kurumlar dair bir vergi muafiyeti olabilmektedir. İngiltere’de Temettü vergisi yabancı şirketlerde ya da adi ve olağanüstü özelliğine sahip olmayan hisse senetlerini daha çabuk aldıklarında bu ödemeyi yapmama hakkına sahip olabilmektedir.
 • Vergi oranı hem yerli hem de sizlere uygulanmaktadır. Yapılan son güncellemeye rakamlarına göre vergi oranı tüm kişilere gelirlere uyarak yapılır. Vergi oranı %19 olarak hesaplamak mümkündür.
 • İngiltere’nin bazı ülkelere anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yabancıların kendi ülkelerinde daha çok yatırım yapıp, iş kurabilmektir. Bunlardan bazıları: Polonya, Almanya, Kanada, Singapur, Hollanda, Kıbrıs, Myanmar gibi birçok yerde bu vergilendirme yapabilmektedir.
 • Çifte vergilendirme de asgari sermaye hiçbir şekilde yoktur.
 • Charter olan başkent de çeşitli para birimleri yer almaktadır.

Bu gibi bir sürü avantajları sayabiliriz. Büyük işletmeler mükemmel fırsatlarla bu gibi ülkelere iş kurmaktadır. Yabancı yatırımcılar her zaman ekonomi açısında bu ülkeyi tercih edebilmektedir.

İngiltere’de Şirket Nasıl Açılır?

İngiltere’de şirket açmak için bir sürü şartlar mevcuttur. Bazı adımları yazarak ilerleyeceğiz. Bilgi vermek gerekirse:

1. Sermaye zorunluluğu ve vize

İngiltere’de şirket kurmak isteyenler en çok tercih ettiği vizelerden biridir. Bu vizenin adı ise Ankara vizesidir. Yerleşik firmaları daha geniş alana yaymak için asgari sermaye şartı ile minimum eleman çalıştırma gibi bir zorunluluk yoktur.

2. Şirket Kuruluşu

Şirket kuruluşunda yatırımcıların çok önem verdiği İngiltere’de Şirket türlerinden biri de Limidet şirkettir. Limited şirket:

 • Hisselerin sorumluluğunda ödenmemiş fiyat sınırlıdır.
 • Şirket mal varlığından elde edilen ve başkalarından bağımsızdır.
 • Şirketi yürütecek bireyden tüzel kişiliği mutlaka olmalıdır.
 • Vergiden sonra elde edilecek kar değerlendirilmelidir.

Şirket Açmanız İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere’de şirket açma koşullar için belirli evraklar istemektedir. Yatırımcılar bu evrakları verdiği takdirde istedikleri Yerde şirket açmak mümkündür. İşte evraklar:

 • Şirket ismi
 • Şirket için adres bilgileri
 • Minimum bir direktörün bulunması
 • Hisselerin ayrıntılarını belirtmeniz
 • Hissedarların sayısı en az bir kişi olmalı

Şirketin ne yapacağını belirlemek için verilecek kod olmalı.

Leave a Reply