fbpx
Avrupa Birliğiİngiltere

İngiltere’de Yaşayanlar İçin Ziyaret Edilebilecek Yakın Ülkeler

By Mayıs 1, 2021 No Comments

Gelişmiş ulaşım şartları ile birlikte seyahat etmek hayli kolaylaşmış durumda. Bu yazımızda da, İngiltere’de yaşayıp seyahat etmek isteyen kişilerin gidebileceği ülkeleri anlatacağız.

İngiltere, Batı Avrupa’da bulunan birleşik krallık olarak adlandırılan 4 adalar ülkesinin en büyüğü ve merkez ülke konumunda olanıdır. İngiltere’de yaşayanlar için ziyaret edilebilecek yakın ülkeler deyince akla yine ilk olarak çevresinde bulunan ada ülkeleri gelmekte. Yaklaşık 55 milyon kişilik nüfusu olan İngiltere, çevresinde bulunan Galler, İrlanda ve İskoçya ile Birleşik Krallığı oluşturuyor. Halkların da birbirleri ile yakın ilişki kurduğu ve akrabalıklarının dahi bulunduğu bu adalar birleşkesinde ulaşım da doğal olarak kolay ve sıkıntısız.

İngiltere ve Diğer Ada Ülkeleri

İngiltere, diğer 3 ada devletinin önüne yönetimsel olarak geçmekte. Yani İngiltere, diğer üç devletin yönetim birimi olarak faaliyet göstermektedir. İç ve dış politikalarda tamamen İngiltere’nin egemen olduğu Birleşik krallıkta ziyaret için pasaport, vize gibi işlemler kullanılmamakta. İngiltere vatandaşları, bütün birleşik krallık bölgesini sorunsuz bir şekilde dolaşabilirler. Kara ve Demir yolunun yaygın olduğu birleşik krallıkta sadece İrlanda’ya ulaşımda deniz yolunu kullanmanız gerekmekte. Birleşik krallığın dört ülkesinden birisi olan İrlanda, diğer üç ülke aksine onlara kara sınırlarıyla bağlı değiller. Üç ülkenin batısında ayrı bir ada olan bu ülke yaklaşık 5 milyon nüfusuyla şirin bir ada ülkesi konumuyla İngiltere’de yaşayanlar için ziyaret edilebilecek yakın ülkelerden birisidir.

İngiltere de Yaşayanların Diğer Ada Ülkelerinde Gezebileceği Yerler

  1. İskoçya

İngiltere’de yaşayanların ada ülkelerinde gezebileceği yerler arasında ilk sıralarda İskoçya da bulunan çarpıcı mekanlar akla gelmekte. Uzun yıllar komşusu olan İngiltere’nin gölgesinde kaldığı için pek bilinmeyen yerler olmasıyla birlikte son zaman da gereken değeri gören bu güzel şehir antik kaleleri, yanardağ kalıntıları, dağları delerek muhteşem manzaralı demir yolları, köprüler ve tarihi eserlerin yanında muhteşem kültürü ve gelenekleriyle de ön planda. Aziz Andrews Katedrali, Viski Fabrikaları, Edinburgh Mimarisi, Loch Lamond, Skye Adası ve Callanish Taşları görebileceğiniz eşsiz manzaralardan sadece birkaçı.

  1. Galler

İngiltere’nin batı sınırında bulunan bu ufak ülke de başkent Cardiff, şirinliği ile öne çıkmakta

  1. İrlanda

Masallara konu olacak kadar güzel tabiatı, muhteşem tarihi, antik mimarisi ve tarihi kalıntılarıyla mutlaka görülmesi gereken ülkelerden birisi olan bu ülke gezilecek yerlerin çokluğu ile ön plana çıkmakta. Yeşilliğin tüm tonlarını içinde barındıran bu nadide ülke de ilk olarak Guinness Storehouse’a uğrayabilirsiniz. Tarihinde biralarıyla öne çıkmış bu ülkeye gelip bira yapılışını görmeden dönmek istemezsiniz. Menlo kalesi, Lynch kalesi, Dublin kalesi, Blackrock kalesi, Eyre kalesi, Galway katedrali, Galway Şehir müzesi, Glasnevin müzesi, Cork Butter müzesi görülmesi gereken nadide mimarilerdendir.

Powerscourt şelalesi, Coole park, Phoenix parkı, Lee nehri ise İngiltere’de yaşayanların ada ülkelerinde gezebileceği yerler arasında doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakta.

İngiltere de Oturanların Avrupa Birliği Ülkelerinde Gezmesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İngiltere, Avrupa’nın batısında yer almakta. Birleşik Krallık geçen senenin ikinci yarısında Avrupa Birliği’nden ayrılana kadar İngiltere’de oturan kişilerin Avrupa’da istedikleri herhangi bir ülkeyi gezmeleri gayet kolaydı. Avrupa Birliği ülkelerinin anlaşması sonucu sağlanan kolaylık sonrası sınırlardan geçerken Avrupa Birliği vatandaşlarına vize sorulmamakta. Ancak Birleşik Krallığın Avrupa Birliğinden çekilmesi sonrası Birleşik Krallık vatandaşlarına ve doğal olarak İngiltere vatandaşlarına vize uygulaması getirilecek. Bu uygulama sonrası İngiltere de oturanların Avrupa Birliği ülkelerinde gezmesi biraz daha çetrefilli duruma gelecek gibi gözükmekte.

Leave a Reply