fbpx
İngiltere

İngiltere Hakkında 10 İlginç Bilgi

By Haziran 9, 2021 No Comments

İngiltere, Avrupa’nın batısında yer alan Büyük Britanya adasında yer alır. İngiltere hakkında 10 ilginç bilgi ile bu Ülke hakkında bilinmeyen bazı bilgileri duyunca oldukça şaşıracaksınız.

İngiltere hakkında 10 ilginç bilgi arasında hiç duymadığınız, bu kadarı da olmaz diyeceğiniz çok ilginç bilgilerle karşılaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık adı ile geçen İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerinden oluşur. İşte İngiltere hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri kısaca belirtelim

1- İngiltere İlk Posta Pulunu Kullanan Ülkedir

İngiltere dünya üzerinde posta pulu kullanan ilk ülkedir. Buna rağmen posta pulları üzerinde ülke adı yazmayan da tek ülkedir. İngiltere’de kral ve kraliçenin resimlerinin bulunduğu pulların ters olarak yapıştırılması ihanet olarak kabul edilir.

2- İngiltere’de Kraliyet Düğünleri Günü Resmi Tatildir.

İngiltere’de kraliyet düğünlerine daha fazla katılım olması için o gün resmi tatil olur.

3- İngiltere’de Aksan Her 45 km Ötede Değişir

İngiltere’de 300 civarı dil konuşulmaktadır.  İşin en ilginç her 45 km sonra farklı aksanlara rastlarsınız. İngiltere şimdiye kadar bünyesinde çok fazla ülkeden insanları bir arada topladığı için pek çok kültür bir arada yaşamaktadır. Zaten birleşik ülkelerden oluşan İngiltere içerisinde tam 300 yıl boyunca Fransızca dili konuşuldu. Hatta İngiltere’nin resmi dili Fransızca idi. İngiltere 1066 yılından 1362 yılına kadar Fransızca konuşmuşlardır.

4- İngiltere ve Portekiz Arasındaki En Uzun İttifak

İngiltere ve Portekiz arasında 1386 yılından beri kurulan ittifak halen sürmektedir.

5- İngiltere Kraliçesi Tüm Dünyanın Toprak Yüzeyinin Altıda Birinin Yasal Sahibidir

İngiltere Kraliçesi 2.67 milyar hektar arazisi ile dünyanın altıda birinin yasal sahibidir. Bu belirtilen miktar yaklaşık 34 Türkiye büyüklüğü yapmaktadır. Resmiyette olmasa da en büyük toprak sahibi kişisidir.

6- İngiliz Kraliçesi Pasaport Kullanmaz.

Çünkü İngiltere Kraliçesi 2. Eliza bet’in pasaportu yoktur. İngiliz Kraliçesi 100 den fazla ülkeyi resmi olarak ziyaret ettiği halde bu ülkelere pasaportsuz giriş sağlamıştır. Bunun sebebi İngiltere’de pasaportlar Kraliçe adına düzenlenir.

7- İngiliz Yazar William Shakspeare Tarafından Yazılan Macbeth En Fazla Oynanan Oyundur

İngiliz yazar Shakespeare tarafından yazılan Macbeth oyunu 1806 yılında yazılmış olup, dünyanın dört bir yanında en çok sahnelenen oyundur.

8- İngiltere’de Kullanılan En Yaygın İsim John Smith

İlginçlikler ülkesi İngiltere’de John Smith adı 30 binden fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Neredeyse her ailede kullanılan bu isme sahip binlerce kişi İngiltere’de yaşamaktadır.

9- Kraliçe Elizabeth 100 Yaşını Geçenlere Özel Doğum Günü Mesajı Gönderir

İngiltere’de Kraliçe Elizabeth her 100 yaşını geçen kişiye özel olarak doğum günü dileğinde bulunduğu kişiselleştirilmiş bir doğum günü tebriği gönderir.

10- İngiltere’nin İlk Başkenti Londra Değildir

İngiltere’nin ilk başkenti Winchester şehridir. Londra şehir sonradan İngiltere’nin başkenti olmuştur. Londra’dan önce Winchester şehri 1519 yılında başkent seçilmiştir.

Yukarıda belirtilen 10 ilginç bilgi dışında İngiltere farklı pek çok ilginçliklere de sahne olmuştur. Dünyada en çok çay tüketen ülke Çin ya da Türkiye değil aslında İngiltere’dir. İngilizler tam bir çay bağımlısıdırlar. Tüm dünyada beş çayı geleneği İngilizlerden tüm dünya ya yayılmıştır.

İngiltere hakkında en ilginç şeylerden bir tanesi de İngiltere’de bulunan tüm at, eşek ve maymunların pasaportları vardır. Bir ilginç bilgi daha İngiltere’de bulunan tavuk sayısı insandan çok daha fazladır. Bugün İngiltere üzerinde yaşayan kişilerin neredeyse %25 i başka ülkelerden gelmişlerdir. En son olarak İngilizlerin meşhur yemeği fish and chips lokantasını ilk olarak bir Yahudi tarafından açmıştır.

Leave a Reply