fbpx
İngiltere

İngiltere’de Vergi Oranları

By Haziran 30, 2021 No Comments

Her ülke de olduğu gibi İngiltere’de de kazancınızın belirli bir kısmını devlete vergi olarak ödemeniz gerekiyor. İngiltere’de vergiler 6 Nisan ile 5 Nisan arasında hesaplanmaktadır.

İngiltere’de uygulanan vergi çeşitlerini sıralayabiliriz. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, temettü ( kar dağıtımı) vergisi, değer artış kazancı vergisi, KDV, damga gibi vergileri sıralayabiliriz. Kendine has gelir vergisine sahiptir. Vergiler önce genel hatları ile ele alınıp daha sonra da gelir vergisi incelenip her bireyin gelirleri hesaplanarak farklı indirimlerle açıklanmıştır. Ayrıca ülkeye gelen turistler de düşünülüp vergi indirimleri ya da vergi muafiyetleri göz önünde bulundurulmuştur. En son olarak da vergileri hangi tarihler de ödeyecekleri belirlenmiştir. Ülke sınırları içerisin de kazanç sağlayan herkes vergi ödemek zorundadır. İngiliz vatandaşı olunmasa bile eğer yüz seksen üç günü ülkede geçiren biri vergi mükellefi olur. Fakat yüz seksen üç günden az kaldınız ama kazanç elde ettiniz, bu kazanç kadar vergi vermek zorundasınız.

1. Gelir Vergisi

Gerçek kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergilerdir. İngiltere’de gelir vergisi üç dilime ayrılmıştır. Yüzde onluk dilimde yıllık gelirleri bin beş yüz sterlinden az olan kişileri kapsar. Yüzde yirmi üçlük dilime giren kişiler ise bin beş yüz ile otuz iki bin sterlin arasında geliri olanlar yüzde kırklık dilimde ise otuz iki bin sterlin üzeri olanlar için uygulanan vergilerdir. Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de vergi kaçırmak büyük suçtur ve ağır yaptırımları bulunmaktadır.

2. Kurumlar Vergisi

Mali yıl boyunca işletmeniz tarafından kazanılan paraların değeri kadar alınan vergidir. Muhasebe döneminden sonra dokuz ay ve bir gün sonra ödenmelidir. Ödeme genellikle otuz bir marttır bu da bir ocakta vergiyi ödemeniz anlamına gelir.

3. KDV

İngiltere’de KDV oranları yüzde on yedi buçuktur. Türkiye’den farklı olarak ilaç, çocuk giysileri, eğitim ve yiyecek gibi ihtiyaçlarda KDV oranı yüzde sıfırdır. Bunlardan hariç serbest çalışanlar için ciroları elli altı bin beş yüz sterlini geçenler KDV öderler. KDV ödemekten kaçınan yani vergi kaçıran kimseler için yüzde yüz oranına kadar cezai işlem uygulanmaktadır.

4. Belediye Vergisi

Belediyelerin hizmetlerini daha iyi sunmaları için toplanan vergidir. Okullar, yollar, kütüphaneler gibi hizmetlerdir. Tüm belediyeler aynı vergiyi almamaktadırlar. Bölgelerde ki evlerden toplayacakları vergileri oranın belediyeleri karar vermektedir.  İngiltere’de belediye vergisine tabi olmayan evler olarak mobilyasız evler, çeşitli nedenlerle boş olan evler gibi yerlerden vergi alınmamaktadır. Ayrıca on sekiz yaşından küçük kişilerin oturduğu evler de vergiden muaftır. Belediye vergisin de vergiler dikkate alınırken yetişkin kişi sayısına bakılır. Evde bakıma muhtaç ya da sakat kişiler varsa vergi indirimleri uygulanır.

5. Ziyaretçiler İçin Vergi

Ülke de altı aydan az kalan turistler harcamalarından alınan vergilerin geri iadesini alabilirler. Vergi iadesi olan bu işlem de fatura göstermek zorunludur. Örneğin mağazadan alınan ürünün faturası gösterilerek vergi iadesini alabilir.

6. Ulusal Sigorta

Ulusal sigorta emekli maaşınızı artırmanıza yardımcı olur. Limitet şirketleri için kazandığınız zaman PAYE yoluyla ödemenizi alır. Ödemeyi ise otuz bir ocağa kadar HMRC ye ödenir.

Çifte Vergileri Önleme Anlaşmaları

Türkiye’nin aralarında bulunduğu seksen ülke vardır. İngiltere’de çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması içinde yer almaktadır. Bu anlaşmayla birlikte insanlar yaşadıkları ülkelerde çifte vergi vermekten muaf tutulacaklardır.  Bazı kişilerin vergi ödemesi zorunluluğu yoktur bu kişilerin bazıları şunlardır;

1.İngiltere’de yüz seksen üç günden az kalanlar.
2. İngiltere’de ikametgâhı bulunmayanlar.
3. İngiltere’de dört yıl veya daha fazlası boyunca her yıl üç aydan fazla kalmayan kişilerden vergi alınmamaktadır.

 

 

 

Leave a Reply