fbpx
İngiltere

İngiltere’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

By Temmuz 5, 2021 No Comments

Pek çok kültürü ve tarihi bünyesinde olan İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yeri gezmek isteyenler için anlatmaya çalışacağım.

İngiltere’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer tarih açısından çok farklı kültürleri ile çok farklı bir coğrafyanın kapısını açmaktadır. Britanya Adası’nın üzerine kurulan ve çok fazla medeniyete tanıklık eden ve etmiş olan İngiltere her sene bu güzel tarihle güzel ve keyifli zamanlar geçirmek isteyen milyonlarca turistlere kapılarını açmaktadır.

İngiltere’nin tarihinden bahsedecek olursak şayet Britanya’nın güney ve orta bölümünü kapsamaktadır. Çok sömürge aldığından dolayı bu ülkeye “Güneş batmayan ülke” de denmiştir. Vaktinde birçok tanıklık ettiği kültürlerden dolayı birçok ırktan halkı bünyesinde barındırmaktadır.

İngiltere’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer Nerelerdir?

İngiltere’de görülmesi gereken yerler nerelerdir? Bu yerleri sizlere sırasıyla anlatmaya çalışacağım.

  1. Stonehenge

İngiltere’de olan turların başında yer alan bölgelerden biri olarak Stonehenge antik yapıları ile bütün turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Burası İngiltere’de çok büyük antik anıtına ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada da en popüler merkezler içinde yer almaktadır. Mutlaka görmek isteyeceğiniz muhteşem bir kültürel ve antik yapısı ile her zaman herkesin görmek istediği bir yer olmaktadır.

  1. Londra

Dünyamız da her ülkede muhteşem gezilmesi gereken yerler vardır. Londra’da bunlardan biri olmaktadır. Kendi başına bir ülke gibi kırmızı otobüsleri, siyah taksileri, telefon kulübeleri Ve köklü bir uygarlığın sahibi olan çok güzel mimarisi ile İngiltere’nin ve hatta dünyanın en güzel turistik şehri olmaktadır.

  1. The City Of Bath (Kapıcılar şehri)

İngiltere’nin güney batısında yer alan Bath isimli şehirde bulunmakta olan kapıcılardan almaktadır. Kapıcılar keşfi; Roma imparatorluğu zamanından gelmektedir. Şehrin tam ortasından geçmekte olan; sakin nehri, tarihi binalar, yemyeşil doğası, inci gibi dizilmiş binaları, tertemiz düzenli sokakları ve her köşesinde müzik ile uğraşan mutlu insanları ile Bath İngiltere’nin en güzel şehri olmaktadır.

  1. Cambridge University

Pek çok fuar ve festivallere ev sahipliği yapmakta olan Cambridge bölgesi çok eşsiz manzaraları ve içinde bulundurduğu tarihi okul binaları ile her ziyaretçisine kapılarını açmaktadır. Cambridge Universıty’i ziyaret eden her kişi okuma kararı alıp okullara gitmeye karar verirler.

  1. Lake District National Park (Göl bölgesi ulusal parkı)

İngiltere’de dokuz yüz mil kare alan kaplayan bölgede gölün her yerinde bulunmakta olan dağ bölgesi yeşilin buluştuğu ve mavi bir tabloyu göstermektedir. Birçok güzel manzaralar göl kısımlarında yer almaktadır. Çok ferah havası sayesinde tatile gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken Lake District National Park ulusal park olarak kabul edilmiştir.

  1. Eden Project (Cennet projesi)

Bitkilere merakı olan kişilerin çok seveceği ve hatta bayılacağı bir yer olan Eden Project yani Cennet Projesi milyonlarca farklı köklerden gelmekte olan bitkilerin yer aldığı bölge olmaktadır. Her taraftan yüz binlerce bitki çeşitlerini kendi bünyesinde barındıran Eden Project’te Dünyanın her yerinde gelmekte olan turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

  1. Oxford

Oxford; kolejler şehri olarak anılmaktadır. Dünyanın en eski üniversitesine sahip olmaktadır. İngiltere. İkinci gezilecek şehri olmaktadır. Kolejler, tarihi binalar ve müzeleri ile bütün turistlere kapılarını açmaktadır.

  1. Liverpool

Futbol takımı ve Beatles’in doğmuş olduğu şehirdir. Ünlenmiş yani nam almış Liverpool Orta çağ Ticari Liman Şehri adının altında Unesco Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

  1. Manchester

En ünlü ve ilk aklımıza gelen futbol takımı olan Manchester çok kompakt ve gezmesi çok zevkli bir şehir olmaktadır. Çok gelişmiş bir ekonomiye sahip olmaktadır.

  1. Bibury

İngiltere’nin en güzel köyü Bibury olmaktadır. Kendinizi tabiatın ortasında bulmak isterseniz muhakkak bu köyü gezmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply