fbpx
Avrupa Birliği

İrlanda’da Yaşam Ve Çalışma Fırsatları

By Şubat 23, 2021 No Comments

Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan İrlanda’da yaşam ve çalışma şartlarının yüksek kalitesi, kültürel zenginliği ile birlikte birçok kişinin dikkatini çekiyor. Ülkeyi ziyaret etmek ya da buraya taşınmayı düşünenler için İrlanda’da hayatın işleyişi hakkında şunlar söylenebilir:

Yaşam Koşulları:

İrlanda 1990’ lardan bu yana ekonomisi büyüterek sosyal hayatın içindeki birçok sağlık, eğitim, güvenlik gibi birçok alanda kendisini geliştirmiştir. 2015 yılında Birleşmiş Milletler İrlanda halkını dünyanın en gelişmiş 6. Ulusu olarak seçmiştir. Gelişmiş sosyal yaşam koşulları sebebiyle gelen göçlerle birlikte nüfusu bir milyona ulaşmıştır. Tarihi yapısı ve şehir hayatı iç içe geçmiş aynı zamanda geleneksel kırsal hayatta devam etmektedir. Yaşamda en etkili ögelerden biri şehirlerin geleneksel özellikleri ve tüm dünyaya Irish Pub olarak yayılmış olan bar ve içki kültürleridir. Dil öğrenmek, iş hayatına atılmak, konserden tiyatroya tüm etkinliklerde eğlenmek ve bunları yaparken kaliteli yaşam koşullarından ödün vermemek için doğru adrestir.

Dil Öğrenmek:

Ülkenin çoğunluğu İngilizce konuşmasının yanına resmi dili İrlandaca ve İngilizcedir. Özellikle dilini geliştirmek isteyenlerin rahatlıklar eğitim almayı düşüneceği bir ülkedir. Sosyal hayatın zenginliği ve kültürel çeşitliliğin fazla olması sebebiyle de kendini geliştirmek isteyen kişiler için çekici bir seçenektir. İyi bir dil eğitimi almanın yanında öğrencilerin yarı zamanlı çalışmasına uygun birçok uygulama da vardır. Çalışmaya izni olan öğrenciler kendileri için gelir elde ederken dil okullarındaki eğitimleri de sürdürebilir. Böylece gelirleriyle gezip dil pratikleri yapabilirken öğrenimlerine de devam edebilirler. İrlanda’da 25 haftalık dil okulu ve part-time çalışma izni veren Work and Study öğrencilerin tercih edebileceği uygulamalardan biridir.

Kariyer ve Çalışma Ortamı:

Günümüz dünyasında hem eğitim hem de kariyer yapmak için tercih edilen ülkelerden biridir. Gelişen ve rağbet gören sektörlerin ilaç, kimya, sağlık, yazılım dijital medya olduğu söylenebilir. Sağlık alanında çalışan personeller, mühendisler, ulaştırma alanındaki yönetici kişiler için uygun kariyer imkanları bulunur. Öğrenciler ya da iş arayanlar için özellikle başkent Dublin’de daha fazla fırsat bulunur. İş hayatı ve yaşam arasındaki denge 8-9 saatlik çalışma saatleri, en az 20 günlük yıllık izinlerle oldukça iyidir. Apple, Google, Twitter, E-bay gibi uluslararası şirketlerin Avrupa’ daki adresi olan İrlanda kariyerini uluslararası alanda geliştirmek isteyenlerin de tercih edebileceği bir yer.

Eğitim Sistemi:

Dünya seviyesinden baktığımızda İrlanda’da yaşam ve çalışma koşullarının yüksek olmasının yanında eğitim sistemi de oldukça iyidir. 6 ile 15 yaş arasında zorunlu eğitim verilir. Liseye genelde 16- 19 yaş arası öğrenciler girer ve bu konuda dört farklı lise türünü tercih edebilirler. Gündüz devlet lisesi, yatılı devlet lisesi, özel gündüz lisesi ve yatılı özel lise şeklinde sıralanır ve bağımsız müfredatlara sahiptirler. Avrupa Birliğinden yoğun ilgi gören dil okulları da bulunur. Bu alanda anlaşmalı ülkelerle farklı uygulamalar vardır. Dilini geliştirme ve eğitim almak isteyenler için kaliteli koşullar söz konudur.

Kültür Başkenti

İrlanda yüksek eğitim seviyesi ve kariyer ortamının dışında büyük bir kültürel mirasa da sahiptir. Tarihi kaleler, kayalıklar, adalarla doğal güzellikleri barındırır. Kültürel ve sanatsal alanda dünya tarafından tanınan sineme, edebiyat, bilim insanları bulunur. Dublin Yazarlar Müzesi, Dublin Kalesi ve Old Jameson İçki Fabrikası Ortaçağ mimarisini taşıyan ve en çok ziyaret edilen yerlerdir. Modern ve tarihi hayatın iç içe geçtiği Dublin, Galway, Belfast gibi şehirleri bulunur.

Vize Almak:

Ülkede Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları için herhangi bir vize sınırı bulunmaz fakat AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız çalışma iznine sahip olanız gerekir. İrlanda’da yaşam ve çalışma fırsatlarından yararlanmak için farklı vize türleri bulunur. Eğitim için gelen uluslararası öğrenciler en fazla bir yıl süreyle kalmaya devam edebilirler. Bunun dışında akademik vizeler akademisyenler ve araştırmacılar için 5 yıla kadar çalışma izni verir.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!