fbpx
Avrupa Birliği

Yunanistan’dan gayrimenkul almanın 5 avantajı

By Şubat 23, 2021 No Comments

Yunanistan hem ülkemize yakın olması hem de gayrimenkul alanında sunduğu fırsatlarla dikkat çekiyor. Yunanistan’dan gayrimenkul almak isteyenler Golden Visa uygulamasıyla birçok avantajdan yararlanıyor. Yatırım yapmayı düşünenler ve aynı zamanda yurt dışında vakit geçirmeyi sevenler bu avantajlardan yararlanabilir. Sadece coğrafik olarak değil kültürel olarak da Türk halkına yakın olan Yunanistan son yıllarda Golden Visa ile yatırım yapmak için iyi seçeneklerden biri haline geldi. Yunanistan’da gayrimenkul satın almak isteyenler için sağlanan 5 avantaj şu şekilde:

Golden Visa Fırsatı:

Yunanistan son yıllarda yaşadığı kötü ekonomik süreçte Golden Visa isimli bir program geliştirdi. Bu uygulama kapsamında Yunanistan’dan alınan bazı gayrimenkullerde alıcı kişiye beş yıllık oturma izni veriliyor. Alınan gayrimenkul 250 bin Euro ve üzerinde bir değere sahip olmalı. Gayrimenkulü elinizden çıkarmadığınız sürede oturma izniniz beş yılda bir yenilenir. Bunun sonucunda hem Yunanistan’ da gayrimenkul sahibi oluyorsunuz hem de istediğiniz gibi vizesiz giriş çıkış işlemi yapabiliyorsunuz.

Bu imkan sadece gayrimenkul yatırımlarında geçerli değil. Ticari yatırım yapmak isteyenler için de farklı seçenekleri bulunuyor. Yine en az 250.000 Euro karşılığında bir iş kurmak, yurt dışına bir şube açmak, bir girişim yapmak isteyenler Golden Visa’dan yararlanabilir. Firmasını yurt dışına açmak ama çok uzağa gitmemek isteyenler için oldukça kullanışlı bir uygulama.

Emlak Piyasası ve Kira:

Yunanistan yaşadığı ekonomik krizinle birçok piyasası değer kaybetmişti. 2008- 2017 yılları arasında değeri düşen emlak piyasası de bunlardan biri. Fakat 2017 yılından sonra grafiklerde emlak piyasası yükselişe geçiyor. Ev almak için uygun bir halde olan piyasalardan biri olarak görülüyor. Yapacağınız yatırımın kar etmesi için gayrimenkul almak için Yunanistan doğru bir adres. Ayrıca aldığınız gayrimenkulü de tapu elinize ulaşır ulaşmaz kiraya verebilirsiniz. Bu şekilde aylık gelirinizi de arttırırsınız. Aldığınız gayrimenkulün türü de tamamen size kalmış durumda. İşyeri için dükkan, deniz kenarında bir yazlık, bir ofis ya da bomboş bir arazi olmasının önemi yok. 250.000 Euro’yu harcarken tek bir gayrimenkul değil toplamı en az 250 bin Euro edecek birden fazla ev, arazi, bahçede alabilirsiniz.

Aile Yatırımı:

Bahsedilen Golden Visa imkanıyla sadece ev sahibi olan kişi değil birinci dereceden yakınları da oturma izninden yararlanabiliyor. Yunanistan’dan gayrimenkul almakla aileniz için yatırım yapmış oluyorsunuz. Eşinin ve 21 yaşına kadar olan çocuklarız, anne ve babanız, eşinizin annesi ve babası beş yıllık oturma iznine sahip oluyor. Türkiye’ye oldukça yakın olan Yunanistan’a istediğiniz zaman giriş yapabiliyorsunuz.

Eğitim Alanı:

Eğitim için yurt dışı imkanlarından yararlanmak isterseniz sahip olduğunuz oturma izniyle çocuğunuzu Yunanistan’ da okutabilirsiniz. Burada karşımıza genelde yunanca eğitim veren devlet okulları ve uluslararası düzeyde eğitim veren özel okullar olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Bu özel okullar farklı ülkelerin eğitim sistemlerini uygulayabiliyor ve bu tarz okullar sosyal alanda birçok faaliyette bulunuyor. 21 yaşına kadar olan gençler Golden Visa’dan yararlanabildiği için üniversiteye kadar eğitim alınabiliyor. Üniversitelerde hem eğitim hem kitap ve yemek masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Üniversite eğitimi tamamlanmasının ardından kısa bir süre de çalışma izni yabancı öğrencilere sağlanıyor. Avrupa’da çalışmak ve yaşamak isteyenler için başka ülkelere geçiş yolundaki bir basamak olarak da görülebilir.

Yunanistan’dan Avrupa’ya Bilet:

Avrupa ülkelerini gezmek, kültürlerini tanımak birçok kişinin hayal ettiği bir durumdur. Yunanistan’dan gayrimenkul almakla elde ettiğiniz oturma izni diğer Avrupa ülkelerinde vizesiz seyahat etmek için kullanılabilir. Yunanistan Avrupa birliği üyesi olduğu ve aynı zamanda Schengen bölgesinde bulunduğu için bu alandaki 26 Avrupa ülkesini dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Siz ve Golden Visa vizesinden yararlanan aile üyeleriniz Schengen vizesi almadan istediğiniz ülkeye giriş yapabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!