fbpx
Uncategorized @tr

Türklere Çalışma İzni Veren Ülkeler Nelerdir?

By Ekim 1, 2022 No Comments

Türklerin çalışma izni alması ve farklı bir ülkede istihdam edilmelerine izin veren birçok ülke bulunmaktadır. Türkler bu ülkelere başvuru yaparak çalışma izni alabilirler ancak sadece Türk oldukları için değil, gerekli şartları sağladıkları için kişilere çalışma izni verilir. Diplomasi ve siyaset gibi unsurlardan dolayı Türklere görece daha iyi ve ılımlı yaklaşan ülkeler vardır. Bu sebep ile de birçok kişi Türklere çalışma izni veren ülkeler hangileridir şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Türklere çalışma izni veren ülkelerden birçoğu Türklerin ne için o ülkeye gitmek istedikleri çalışma koşulları ve deneyimleri gibi unsurları göz önünde bulundurarak karar verirler. Çalışma izni, oturma izni ve vatandaşlık, kişilerin doğdukları yere bakılarak verilen izinler değillerdir. Dolayısıyla çalışma izni alınacak olan ülkede doğrudan Türk olup olmamaya değil, aynı zamanda gereken şartların ne kadarının sağlandığına bakar. Türklere çalışma izni veren ülkeler de bu unsurları göz önünde bulundurur.

Kanada

Kanada

Kanada çalışma izni Türkler tarafından sık sık başvurusu yapılan bir alandır. Kanada hükümeti tarafından sağlanan çalışma izninden birçok kişi yararlanabilmektedir. Bu izinden yararlanabilmek için gerekli şartların sağlanması gerekir. Statüsünün yüksek olması ve yaşam olanakları sunduğu genişlik gibi sebeplerden dolayı birçok Türk vatandaşı Kanada’ya çalışma izni başvurusu yapmaktadır.

Diğer ülkelere göre yerleşmesine izin alması ve yaşaması daha kolay olan yerlerden biri olarak Kanada kabul edilir. Eşitlikçi yaklaşımının yanı sıra istihdam alanında da sunduğu seçeneklerden dolayı Kanada yıl içerisinde birçok göç alan bir ülke haline gelmiştir. Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen Türk vatandaşları da Kanada’ya çalışma izni için başvuru yapmayı tercih ederler.

Almanya

Almanya

Almanya’dan Türklere çalışma izni en çok verilen ülkelerden biridir. Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun yoğun olması gibi sebeplerden dolayı birçok Türk vatandaşı Almanya’ya çalışma izni başvurusu yapmayı tercih etmektedir. Almanya tarafından çoğu başvuru kabul edilmesine karşın belirli kurallara tabi olan ve şartları sağlayan kişilerin başvuruları kabul edilir.

Almanya’da iş hayatına katılmak ya da bulduğu 1 iş için Almanya’ya gitmek isteyen kişiler çalışma iznine başvurmalıdır. Çalışma izniyle birlikte verilen oturma izninden de yararlanırken. Bütün kurallara tabi olunması ve yasalara uygun hareket edilmesi gerekir. Türk nüfusunun fazla olduğu ülkelerden birisi Almanya’dır. Bu sebep ile de birçok kişi dil sorunu yaşamadan yaşayabileceği için Almanya’yı tercih eder. Türklere çalışma izninin yanı sıra iş arama vizesi de veren ülkelerden biri Almanya’dır.

Rusya

Rusya

Rusya çalışma izni Türkler tarafından başvuru yapılan kanallardan biridir. Türk vatandaşları Rusya ile olan ilişkilerden yararlanarak çalışma vizesine başvuru yapabilmektedir. Burada göz önünde bulundurulan farklı kriterler de vardır. Rusya ile yapılan işler ve Türklerin Rusya ile olan iletişimi gibi noktalarda diğer ülkelere göre daha sıkı bir birliktelik bulunur. Birçok Rus şirketi ve Türk şirketinin birlikte çalışması ve ortaklıklar kurmasını da Türklerin Rusya’dan çalışma izni almasını kolaylaştırmaktadır. Hem Rusların Türkiye’de hem de Türklerin Rusya’da çalışma izni almaları ile sık sık karşılaşılır.

Amerika

Amerika

ABD çalışma iznine başvuru yapan Türk vatandaşlarının da sayısı yüksektir. Özellikle daha önce eğitim için giden kişilerin vize alması daha kolay olabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma izni almak isteyen kişilerin bu hedeflerini kanıtlayan belgelere ihtiyaçları vardır. İş sözleşmesi karşılıklı olarak imzalandığı takdirde birçok farklı ülkeden çalışma izni almak daha kolay olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Türklere çalışma izni veren ülkeler arasında bulunur ve özellikle genç nesil tarafından ABD daha çok tercih edilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Schengen Üyesi Ülkeler Hangileridir?

Leave a Reply