fbpx
Avrupa Birliği

Yurt Dışında Çalışanların Askerlik Durumu

By Şubat 23, 2021 No Comments

Askerlik çağına giren Türk vatandaşı askerlik hizmetini yerine getirmek zorundadır. Kanun kapsamında yapılabilen erteleme imkanı bulunur. Yurt dışında çalışanların askerliği ise 2008 yılında yayımlanan Dövizle Askerlik Hizmeti Yönetmeliği kapsamında değerlendirilebilir. Dövizle Askerlik Hizmeti Uygulaması hakkındaki detaylar şunlardır:

Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanmak:

Yurt dışında çalışan kişilerin askerlik durumu için oluşturulan dövizle askerlik hizmetinde en az 3 yıl yabancı bir ülkede bulunmak gerekiyor. Yurt içindeyken silah altına alınmamış olmak koşuluyla yaş sınırı dolmadan döviz miktarını ödenmelidir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek uzaktan eğitimi alarak görevini tamamlamalıdır. Yurt dışında çalışan bu kişiler ilerleyen yıllarda da ülkeye geri dönüş yapamaz, aynı zamanda altı aydan uzun süre de yurdunda kalamaz.

Dövizle Askerlik Hizmetinde Başvuruda İstenen Belgeler:

Dövizle askerlik hizmetine başvuru yapmak isteyen yurt dışında yaşayan işçiler için gereken belgeler en az üç yıllık oturma izni, çalışma süresini kanıtlayan belge, işsizlik sigortası alıyorlarsa bunun tarih ve süresini gösteren belge, maluliyet yardımı alıyorsa bunun belgesi, işsizlik veya malûliyet yardımı alamayanlar için bunu gösterir belge, sosyal yardım alıyorlarsa bunu gösteren belge, yabancı ülkede bulunduğunu gösterir pasaporttur. İşveren kişiler içinse gerekli olan belgeler oturma izni, işveren olduğunu gösteren belge, işyerini gösteren belge, pasaport olmalıdır. Meslek ya da sanat icra edenler için belgeler oturma izni, meslek ya da sanat icrasını gösteren belge, ülkede bulunduklarını gösteren pasaport olmalıdır. Bunların yanında banka hesabına yatırılan dövizlerin dekontları ve bu uygulamadan yararlanmak istediğinizi belirten başvuru belgesi hazırlanmalıdır.

Dövizle Askerlik Bedelinin Ödemesi:

Çalışma hayatına farklı ülkelerde devam eden, yurt dışında çalışanların askerliği için 5 bin 261 Euro tutarında döviz ödemesi alınır. Dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyenlerin yaşı fark etmeksiniz peşin olarak yaptığı bir ödemedir. Döviz ödemesi doğrudan kişi tarafından konsolosluklara yapılır. Bedeli ödeyenler aynı zamanda uzaktan eğitimi de tamamlamakla görevlidir.

Dövizle Askerlik İptal Olması:

Yurt dışında bulunup dövizle askerlik hizmetinden yararlanan kişilerin bu hakkı bazı durumlarda iptal edilir. Ödemesini yabancı ülkenin parasıyla ödemeyenlerin, yabancı ülkede bulunma sebebi remi görev olanlar, maaşı yurt içinden gönderilenlerin hakkı iptal olabilir. Bunların yanında fiili askerlik hizmeti başlayanlar, oturma iznini iltica sebebiyle almış kişiler, başvuru sırasındaki belgelerde sahtecilik yapanlar, bu haktan yararlanması için gerekli şartları taşımadığı tespit edilenlerin döviz askerlik işlemleri milli savunma bakanlığı tarafından iptal edilir.

 Uzaktan Eğitim:

Yurt dışında çalışmakta olan vatandaşlar dövizle askerlik uygulaması kapsamında gerekli döviz miktarını ödedikten sonra uzaktan eğitimi de tamamlamakla görevlidir. Uzaktan eğitim için hazırlanmış olan https://dovizle.msb.gov.tr internet adresi üzerinden yapılır. Sisteme girerken askerlik adayı kişi yeni bir hesap oluşturmalıdır. Hesabını oluştururken gerekli olan T.C. kimlik numarası ve şifre gibi bilgileri doldurmalıdır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra uzaktan eğitim ile ilgili gereken içerikleri bulabilirsiniz. Burada yer alan içerikleri tamamladıktan sonra uzaktan eğitim sürecini tamamlayabilirsiniz.

Bedelli Askerlik:

Yurt dışında olmasına rağmen dövizle askerlik şartlarını taşımayan kişiler bulunabilir. Yurt dışında çalışanların askerliği için hazırlanan dövizle askerlik hizmeti uygulamasının koşullarını karşılamayan kişiler bedelli askerlik için başvuru yapabilir. Bedelli askerlik yapmayı düşünen kişiler 7179 sayılı Asker alma Kanunu’nun 9. Maddesinde bulunun şartları taşımalıdır. Bu şartları taşıyanlar kendisi, eşi ya da birinci dereceden yakınları için E-Devlet üzerinden başvuru yapabilir. Ayrıca askerlik şubelerine başvuru yaparak da bedelli askerlik için başvuru yapılabilir. Yurt dışında çalışıp dövizle askerlik şartlarını taşımayanlar bedelli askerlikten yararlanarak askerlik görevlerini tamamlayabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!