fbpx
Avrupa BirliğiEstonya

Ebeveynlerin, çocuklarının eğitimi için düşünebileceği 11 ülke

By Şubat 21, 2021 No Comments

Çocuk yetiştirirken ailelerin en çok dikkat ettiği konulardan biri iyi eğitim sağlamaktır. Bu nedenle daha iyi eğitim fırsatları sunan ülkeler araştırılır. Anne babalar kendi eğitim alanları içinde bu fırsatları değerlendirmek isteyebilir. Ebeveynlerin, çocukların eğitimi için uygun olabilecek 11 ülke şu şekildedir:

Danimarka:

Bu ülkedeki eğitim sisteminde 6 ile 16 yaş arasında eğitim zorunludur. Fakat bahsi geçen eğitimin okulda alınması gerekmez. Eğitim alma şekli kişilerin tercihine göre okulda, evde olabilir. Resmi dili Danca’dır ve ayrıca Almanca’ da kullanılır. Oturma izni olan ya da bir değişim programıyla ülkeye gelen öğrenciler eğitim için ücret ödemez. Bunun dışında kalanlar 6.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla eğitim ücreti öder.

Kanada:

Kanada her eyaletinde yüksek eğitim imkanları olan bir ülkedir. Amerika gibi bir ülkeyle kıyaslandığında eğitim ücretleri düşüktür. Ayrıca hem eğitim almanızı hem de çalışmanızı sağlayan uluslararası programlar bulunur. Değişiklik göstermekle birlikte 9.000 ile 20.000 Euro civarında eğitim ücreti bulunur.

Avusturya:

Avrupa ülkeleri arasında en ucuz eğitim alınabilecek yer Avusturya’dır. Eğitim alanında öğrencilerinin %15’ ten daha fazlası yurtdışından gelir. Bu nedenle yabancı öğrencilerin yaşam maliyetlerinin destekleyen programları vardır. Yaygın dillerden biri olan İngilizce konuşulduğu için dil konusunda kolaylık yaşarsınız. Eğitim ücreti 726 Euro ile 18.000 Euro arasında değişir.

Yeni Zelanda:

Pisa sıralamasında 12. Sırada yer alan ülke gelişmiş bir eğitim sistemine sahiptir. Eğitim genellikle devlet tarafından desteklenir. İş ve eğitim için en çok göç alan ülkelerdendir. Ana dili İngilizce olduğu için kolaylık yaşarsınız. Yaşam giderleri de çok yüksek değildir.

İrlanda:

Günümüzde teknoloji sektöründe dikkat çeken bir ülkedir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen ebeveynlerin, çocuklarının eğitimi için gerekli akademik standartları vardır. Nüfus azlığı eğitim ve iş alanındaki fırsatları arttırır. Hükümetin sağladığı uluslararası öğrenciler için çeşitli burs programları bulunur. Yaklaşık eğitim ücreti 9.750 Euro’ dur.

Hollanda:

Avrupa ülkelerinden en çok İngilizce eğitim programı sunan ülke Hollanda’ dır. Nüfusun çoğunun İngilizce konuştuğu bu ülkede eğitim görmek daha avantajlı olabilir.  “Çocuk Yetiştirmek İçin En İyi Ülkeler” sıralamasında beşinci sıradadır. 16 saat çalışma koşuluyla uluslararası öğrencilerin eğitim alırken çalışmasına da izin verilir.

İsveç:

Özellikle yükseköğretim konusunda dünyadaki en başarılı ülkelerden biri İşveç’ tir. Vatandaşlarına ücretsiz eğitim olanağı sunar. AB ya da AEB vatandaşı değilseniz ve oturma izniniz yoksa öğrenim ücreti yıllık 7.000 Euro ile 30.000 Euro civarındadır. Çoğu üniversite öğrencilerine konaklama hizmeti de sağlar.

Finlandiya:

Devlet tarafından sağlanan eğitim ücretsizdir. Pisa değerine göre Finlandiya dünyada yedinci sırada bulunur. Eğitim sistemi katı kurallarla işlenmez ve sıkı eğitim müfredatları bulunmaz. Öğrencilerin özgürlüğünü ön plana çıkartacak şekilde öğrenim sağlanır. Okulda kalma saatleri diğer ülkelerin ortalamasına göre oldukça düşüktür.

İtalya:

İtalya’da devlet okullarından düşük ücretle eğitim almak mümkündür. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlerin eğitim ücreti daha düşüktür. İtalya hükümeti her yıl uluslararası öğrencilere burs imkanı tanır. Özellikle master ve doktora için 3 ile 9 aylık sürelerde burs verir. Eğitim ücreti ortalama 950 Euro ile 4.000 Euro civarında değişir.

İsviçre:

Uluslararası öğrenciler için düşük bir eğitim maliyeti sunar. İsviçre’ de öğrenim ücreti seçtiğiniz programa ya da kuruma göre değişebilir. Ebeveynlerin, çocuklarının eğitimi için tercih edilebilecek ülkenin Pisa sonuçları özellikle matematik alanında yüksek. Lisans eğitim ücreti miktarı ortalama 18.500 CHF civarında olabilir. Kuruma göre en düşük eğitim maliyeti 5000 CHF olarak karşımıza çıkar.

Estonya:

Devlet tarafından sağlanan eğitim ücretsizdir. Pisa değerine göre Estonya dünyada birinci sırada bulunur. İlk okuldan itibaren yazılım ve robotik eğitimi verilmektedir. İngilizce dilinde eğitim veren her kademede okullar vardır.

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!