fbpx
Avrupa Birliği

Almanya İş İlanları ve İş Bulmak

By Ağustos 17, 2022 No Comments

Almanya’da kariyerine devam etmek isteyen kişiler uzmanlıklarına göre hareket edebilir. Almanya’da iş bulmak isteyen kişiler, iş bulma sitelerini kullanabilecekleri gibi doğrudan kendi belirledikleri yerler ile de görüşme yapabilir. Almanya’da çalışmak ve hayatına orada devam etmek isteyenlerin oturma ve çalışma izni için de gerekli işlemleri yapması gerekir. Almanya’da çalışmak beraberinde farklı hakları ve çalışma yöntemlerini de beraberinde getirmektedir.

Almanya’da Çalışmak için Dil Gerekiyor Mu?

Almanya’da çalışırken kullanılan dil çalışılan alana ve yapılan işe göre değişebilmektedir. Almanya’nın ana dili Almanca olmasına karşın yoğun 1 oranda İngilizcede kullanılmaktadır. Bu sebep ile de giden kişilerin Almanca ve İngilizce dillerini geliştirmeleri önem taşır. Almanya’da çalışılan sektöre yapılan işe ve statüye göre farklı dillerde konuşulması talep edilebilmektedir. Askeri ücret ile 1 yerde işçi olarak başlayacak olan kişilerin ise temel düzeyde Almanca bilmeleri yeterli olabilmektedir. Almanya’ya iş için giden kişilere, bazı sektörlerde ve iş yerlerinde dil desteği de sağlanmaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’nın asgari ücreti 2022 yılında yükselmiştir. Saatlik ücret olarak değişen asgari ücrette çalışma saatine bağlı olarak alınan ücret de farklı olabilmektedir. Almanya’da verilen asgari maaş için geçerli olan saatlik ücret 30 Haziran 2022 tarihine kadar 9,82 Euro olarak planlanmıştır. 1 Temmuz tarihinden itibaren ise bu ücret 30 Eylül tarihine kadar 10,45 Euro olarak değişecektir. Yıl içerisinde ekonomik durumları da gözeterek yapılan asgari ücret zamlarının sayısı iki ila üç arasındadır. ekim ayından itibaren ise ödenmesi planlanan saatlik ücret 12 Euro’dur. Almanya’da temmuz ayı itibari ile verilmeye başlanan yeni asgari ücret 1800 Euro olmuştur.

Almanya’da Verilen Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’da Verilen Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’daki maaşlar çalışılan sektöre, deneyime, eğitim derecesine ve unvana göre değişebilmektedir. Almanya’da temel meslekler olarak bilinen doktor, avukat gibi hizmet temelli çalışanlara verilen ortalama maaşlar şu şekildedir:

  • Avukat maaşı 4500 Euro
  • Doktor 7000 Euro
  • Temizlik hizmetlerinde çalışanlara verilen maaş 2000 Euro
  • Bakıcılara verilen maaş 2900 Euro
  • Öğretmen maaşı 4200 Euro
  • Mühendis maaşı 5000 Euro
  • Mimar maaşı 4500 Euro

Bu maaşlar ortalama olarak belirlenmiş maaşla vardır. Tüm çalışanların asgari ve azami ücretleri farklılık gösterir. Çalışma saatlerinden biri milletlerine kadar farklı unsurlar hesaplamaya dahil edilir. Dolayısıyla Almanya’daki maaşlar için tek bir skaladan bahsetmek zordur. Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin alacağı maaşlar yaptıkları işe ve çalıştıkları şirkete göre değişebilir.

Almanya’da Yasal Çalışma Süresi Ne Kadar?

Almanya yasal çalışma süresi Türkiye’de olduğu gibi haftalık 40 saattir. Almanya’da işçi konumunda bulunan kişiler haftalık 40 saat çalışmak durumundadır. Bu 40 saat maksimum olarak belirlenmiştir. 40 saatin doldurulma zorunluluğu olmamasına karşın 40 saatin üzerinde işçilerin çalıştırılması tamamen yasaktır. Çalışanların haftalık kaç saat iş yerinde görev alacakları ise çalışılan yere ve çalışma koşullarına göre değişmektedir. Bu süre ne kadar olur ise olsun 40 saatten fazla olamaz.

Almanya İş Nasıl Bulunur?

Almanya’da iş bulmak isteyenlerin Almanya’nın en sık kullanılan iş arama sitelerini kullanması önerilir. Eğer iş arayan kişi Almanya’da değil ise bu durumda uzaktan iş arama yöntemlerini tercih etmelidir. Çalışılmak istenen yerler ile doğrudan iletişime geçmek ve özgeçmiş göndermek de bir yöntemdir. Bunun yanı sıra referans doğrultusunda Almanya’da çalışmak isteyenler ise referanslarına göre hareket edebilir. Almanya hükümeti tarafından açılan iş ilanları olduğu kadar Türkiye’den süreli ve geçici görevlendirmeler de yapılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: İngiltere’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Leave a Reply