fbpx
Avrupa Birliği

Avrupa’da gayrimenkul satın alırken dikkat edilecek hususlar

By Şubat 21, 2021 No Comments

Yurt dışında yatırım yapmak veya yaşamak isteyen kişiler özellikle Avrupa ülkelerinde ev fiyatlarını araştırıyor. Yurt dışından ev alma fikri kişilerin geleceğe yaptıkları yatırımların başında yer alıyor. Günümüzde Avrupa’da gayrimenkul satın alınması karşılığında Avrupa’da oturma izni verilmesi, kişilerin yatırımlarını gayrimenkul üzerinden yapmalarına öncü olur. Yurt dışından gayrimenkul satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu önemli hususlar şunlardır:

  • Ülkenin Araştırılması: Yurt dışında yaşamak veya yatırım amaçlı alınan gayrimenkullerden önce ülkenin iyice araştırılması gerekir. Ülkenin ekonomik durumu, faiz veya vergi oranları, işsizlik durumu gibi bilgiler hakkında araştırma yapılmalıdır. Ülkenin günlük yaşantısı kişilerin yaşam kalitesine uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Ülkenin halkının kültür yapısına ve aile yapısına bakılarak bu yatırımlar yapılmalıdır. Eğer imkan olursa ülkede yatırım amaçlı gayrimenkul satın alınmadan önce bölge önceden gezilip görülmesi tavsiye edilir.
  • Emlak Piyasası Bilgisi: Yurt dışında yaşamak için veya yatırım amaçlı alınmak istenen gayrimenkul için kişilerin emlak piyasasını iyice araştırması gerekir. Ülkedeki satılık konut ve kiralık konut fiyatları önceden araştırılıp, yatırım yapılacak alan hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ülkelerde genellikle emlak fiyatları eyaletlere göre değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı yerel gelişmelerin takip edilmesi gerekir. Ülkede gayrimenkul yatırımı yapılmadan önce ülkedeki konut vergileri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Fiyat Araştırması: Yurt dışında yaşamak veya yatırım yapmak için gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin iyi bir fiyat araştırması yapması gerekir. Ülkede doğru bir lokasyona sahip olan ve iyi bir fiyatı olan gayrimenkul yatırımı yapılması için satın alımdan önce iyi bir fiyat araştırması yapılması gerekir. Öncelikle kişilerin konut özelliklerini belirlemeleri gerekir. Ardından bu özelliklere uygun olan bir bütçe belirlemeleri gerekir. Belirlenen bütçeye göre satın alınmak istenen konutun özellikleri belirlendikten sonra ülkedeki emlak sitelerinden belirli bir fiyat ortalaması hakkında bilgi sahibi olunabilir. Avrupa’da gayrimenkul satın almak isteyen kişiler için en önemli nokta ülkenin ekonomisidir. Ülke ekonomisi iyi olan bir ülkeden gayrimenkul yatırımı yapılmalıdır.
  • Acenta İle Çalışma: Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişiler yatırım yapmak istedikleri ülke ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değil ise ülkeyi iyi bilen ve ülkede yapılacak olan konutun projesini iyi bilen bir acenta ile çalışılabilir. Türkiye’de yurt dışı gayrimenkul yatırımı yapılması için çalışan birçok acenta vardır. Gerekli olan araştırma sonucu kişiler uygun bütçeli ve işini bilen bir acenta ile çalışabilirler.
  • Konut Lokasyonu: Yurt dışında yaşamak veya yurt dışından yatırım amaçlı gayrimenkul satın alan kişilerin aldıkları konutların lokasyonları çok önemlidir. Bu yatırım için olan gayrimenkullerin değer kazanması içn özellikle toplu taşımaya ve havalimanına yakın olması tercih edilmelidir. Ülkenin merkezinde konumlanan bir konut geleceğe yapılan iyi bir yatırımdır, seneler içinde kişilere fazlasıyla kazandırır. Ülkede yapılabilecek gayrimenkul yatırımları için bölgede yeterli bilgi toplanmalıdır. Yurt dışında yatırım yapmak isteyen kişiler özellikle yakın gelecekte bir büyüme veya gelişme olup olmayacağı hakkında bilgi toplamalıdır.
  • Avrupa Birliği Vatandaşlığı: Yurt dışında özellikle Avrupa ülkelerinde belirli bir miktardan daha fazla yapılan gayrimenkul yatırımlarında kişiler ülkeye ait oturma iznine sahip olurlar. Bu oturma izni Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler tarafından alınır ise gayrimenkul yatırımı yapan kişiler Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip olurlar. Avrupa’da gayrimenkul satın alan kişiler vatandaşlık hakkına sahip olurlar. Böylece vize sahibi olmadan Avrupa ülkeleri arasında gezebilirler veya Avrupa ticaret pazarına rahatlıkla girebilirler.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!