fbpx
İngiltere

Çocuğunu İngiltere’de Okutmak İsteyenlere Tavsiyeler

By Haziran 16, 2021 No Comments

Anne ve Babalar için hayatta en önemli konu çocuklarının eğitimidir. Çocuğunu İngiltere’de okutmak isteyenlere tavsiyeler vermek için bu bilgi yazısını hazırladık.

Çocuğunu İngiltere’de okutmak isteyenlere tavsiyeler arasında kesinlikle bu ülke ilk sırada olmalıdır. Çünkü İngiltere’de eğitim üniversiteye kadar tamamen ücretsizdir. Üstelik İngiltere’de verilen eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Çocuğunuz İngiltere’de eğitim aldığı zaman pek çok dili de öğrenmiş olacaktır.

İngiltere’de İlkokul Eğitimi

Çocuğunu İngiltere’de okutmayı düşünen aileler için tavsiyemiz ilkokuldan itibaren eğitim almasıdır. Çünkü İngiltere’de eğitim üniversiteye kadar tamamken ücretsiz. Üstelik ister devlet okuluna ister özel okula çocuğunuzu gönderebilirsiniz. Eğitim düzeyi devlet ve özem okullarda hemen hemen aynı. Bu yüzden devlet okulları daha fazla tercih edilmektedir İlkokul’da İngiltere’de 5 yaşında başlanıyor.

İngiltere’de Eğitim Sistemi Aşamaları

İngiltere’de eğitim 5 aşamalı olarak uygulanır. Bu eğitimleri ilki okul öncesi eğitim olan Early years, Daha sonra İlkokul anlamına gelen Primary, Ortaokul anlamında Secondary, Lise eğitimi Kolej olarak Further Education ve son olarak üniversite eğitimi olan Higher Education olarak eğitim sistemi tamamlanır.

Bu 5 aşamalı eğitim sistemi üniversite aşamasına kadar tamamen ücretsizdir. Çocuklar kendilerine en yakın devlet okullarına ya da özel okullara gidebilirler. İngiltere’de zorunlu eğitim dönemi 5 yaşında başlar ve 16 yaşına kadar sürer.

İngiltere’de Secondary School Ortaokul Dönemi

İngiltere’de Ortaokul olarak geçen Secondary School döneminde 7. 8. Ve 9. Sınıf olarak resmi bir sınav bulunmaz. Çocuklar dönem sonunda 10 ve 11 sınıfta düzenlenen GCSE denilen ortaokulu bitirme sınavına girerler. Buradan dönem sertifikasını alan çocuklar isterlerse 2 yıl sonra GTSE-A-level denilen ileri düzey sertifikalarını da alabilirler.

İngiltere’de Kolej Eğitimi

İngiltere’de Kolej Eğitimi 12. Ve 13 sınıf olarak nitelendirilen 16 ve 18 yaş çocukların aldıkları eğitimlerdir. Bu dönemde öğrenciler isterlerse akademik olan bir eğitim sertifikası olan ileri düzey A-Level sertifikası alabilirler. Eğer eğitimini mesleki olarak devam ettirmek isterse BTCE denilen mesleki kurslara da katılabilir. Mesleki eğitim kursları o kadar yerelidir ki kişinin üniversite eğitimi almadan iş yaşantısına girmesini sağlar. Kişi bu konuda kendi seçimini kolej okurken verebilmektedir.

İngiltere’de eğitim sistemi kişilerin yetenek ve ilgi alanlarına göre değerlendirilmektedir. Bu yüzden çocuğunu İngiltere’de okutmak isteyen ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Ücretlidir

İngiltere’de üniversite eğitimi ücretlidir. Üniversiteye kadar ücretsiz olan eğitim sistemi bu noktadan itibaren değişmektedir. Eğitim ücretleri İngiliz vatandaşları ve Avrupa Birliği vatandaşları için 6 bin ile 9 bin sterlin kadardır. Fakat diğer yabancı öğrenciler için bu tutar 15 bin ile 25 bin arasında belirlenir.

İngiliz vatandaşı olmuş olsanız dahi İngiltere’de üniversite okumak için 3 sene İngiltere’de eğitim görmüş olmalısınız. İngiltere’de üniversitelerin paralı olmasının sebebi devlet üniversitelerinin olmamasıdır. İngiltere’de üniversiteler bağımsız kurumlardır ve devlete bağlı değillerdir.

İngiltere’de Öğrencilik

İngiltere’de öğrencilik hayatınızda hangi eğitim alacak olursanız olun 6 aydan daha fazla süre kalacaksınız yaşadığınız bölgedeki yabancılar şubesine başvurmanız gerekir. Buradan kaydınızı mutlaka yaptırmanız gerekir.

Öğrencilik süreniz boyunca sağlık sorunlarınız için NHS denilen kurumdan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. NHS açılım olarak National Health Service olarak geçer. Öğrenciler eğer 6 aydan fazla kalacak iseler konaklayacakları yerde kendilerine en yakın sağlık kuruluşuna giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekir.

İngiltere’de dil okuluna dil okuluna giden öğrencilere çalışma izni verilemez. Fakat öğrenci eğer lisans ya da yüksek lisans öğrencisi ise haftada 20 saat partime olarak iş bulup çalışabilir.

 

 

 

Leave a Reply