fbpx
İngiltere

İngiliz Mutfağı ve Yemek Kültürü Nasıldır?

By Haziran 16, 2021 No Comments

İngiltere diğer adı Birleşik Krallık olarak bilinen dünya ülkesi çok köklü ve güçlü ülkelerden biridir. Bu yüzden İngiliz mutfağı ve yemek kültürü nasıldır?  Konusunu pek çok kişi merak etmektedir.

İngiliz mutfağı ve yemek kültürü nasıldır? Bu kraliyet ülkesinin mutfağı merak edilen konular arasındadır. İngiliz mutfağı incelendiğinde köklü geçmişine ve kraliyet soyu olmasına rağmen sınırlı bir dünya mutfağına sahip olduğunu görmekteyiz. Fakat bunun yanında pek çok ülke insanını bünyesinde barındırdığı için farklı kültürlerden de etkilenme söz konusudur. İngiltere mutfağında değişik ve özel lezzetler bulunmaktadır.

İngiliz Mutfağında Kahvaltı Kültürü

İngiliz mutfağında kahvaltı kültürü çok önem taşır. İngilizlerde kahvaltı denilince ilk akla gelen göz yumurta olarak isim verdikleri sahanda yumurta gelmektedir. Kahvaltı sofralarında bundan başka kızarmış sosis, pastırma, patates mücveri, soya fasulyesi, domates, tereyağı ve kızarmış ekmekler gelir. İngiltere’de çay kültürü çok önemli olduğu için kahvaltıda çay tüketilir.

İngiliz mutfağında peynir çeşitleri de çok önemli yer kaplar. Özellikle Galler peyniri yemeklerde de fazlaca kullanılır. İngiliz mutfağında 700 çeşit peynir bulunmaktadır.

İngiliz Mutfağında Balık ve Patates Kızartması (Fish and Chips)

İngiliz mutfağında balık ve patates kızartması yani fish and chips İngiliz yemek kültürü denildiğinde ilk akla gelen meşhur yemekleridir. Dünyada İngiliz yemeği olarak bilinen fish and chips İngiliz mutfağının en başarılı yemekleri arasındadır.

Balık ve patates kızartması demek olan bu yemeğin özelliği morina balığından yapılmış olmasıdır. Morina balığının dışı çıtır çıtır içi yumuşak olarak kızartılarak kızarmış patates ile birlikte servis edilir. İngiliz Pub ve restoranlarında İngiliz birası olan Ale ile servis edilir.

İngiltere Mutfağının Geleneksel Pazar Yemeği Roast Beef

İngiltere yemek kültürü denilince akla gelen İngiltere mutfağının geleneksel Pazar yemeği Roast Beef İngiliz mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Hatta İstanbul’da bile Roast kavramı bazı otellerde öğle yemeğinde roast mutfağı olarak dünya ülkelerinde de sunulmaktadır.

İngiltere’de Pazar öğle yemeği olarak sunulan Roast Beef büyük bir parça halinde ağır ateşte fırınlanmış dana eti ince dilimler halinde kesilerek servis edilmesi ile sunulur. Dana eti dışında İngilizler domuz ve hindi eti olarak ta servis ederler. Gravy adı verilen özel bir sos ve patatesler ve haşlanmış sebzelerle süslenir.

Bir İngiliz Yemek Kültürü Beş Çayı

İngitere’nin tüm dünyada yaygınlaşmasını sağlayan bir İngiliz yemek kültürü beş çayı bütün her yere bu ülkeden yayılmıştır. Geleneksel beş çayı menülerinde sunulan meşhur meyveli yağsız İngiliz keki düşük kalorisi ve organik olması nedeni ile çok fazla tercih edilir. Beş çayının yanında tercih edilen meşhur İngiliz kurabiyeleri ve küçük lokmalık İngiliz kekleri beş çaylarının geleneksel ikramları arasındadır.

İngiliz Mutfağının Vazgeçilmezi Patates

İngiliz mutfağında patates hemen hemen her öğünde tüketilen yemekler arasındadır. İngiliz mutfağının en vazgeçilmez lezzetlerinden olan fırınlanmış patates yani diğer adı ile kumpir en sevilen yemekleri arasındadır. İngiltere’de pek çok pub ve restorantta sunulan kumpir bizdeki gibi pek çok çeşit karıştırılarak salata çeşitleri ile sunulmaz.  Kumpir içerisine İngilizler ton balığı, fasulye, cheddar peyniri ya da kıyma koyarak sunum yaparlar.

İngiltere’de pub kültürü çok gelişmiştir. Ailece gidilen Pub denilen mekanlarda kızarmış patates ve sandviç çeşitleri yanında da çokça tüketilmektedir. Bazı mekanlarda kızarmış patates eşliğinde kabuklu midye yemeği de İngilizlerin çok sevdikleri yemekleri arasındadır.

Aynı zamanda Puf kültüründe hamburger çeşitlerinin yanında da tüketilen patates İngiliz mutfak kültüründe vazgeçilmezdir.

Leave a Reply