fbpx
İngiltere

İngiltere’de İş Açığı Bulunan Sektörler

By Haziran 16, 2021 No Comments

Yurt dışında çalışmak isteyenler İngiltere’de iş açığı bulunan sektörler konusunda bilinçli olarak daha hızlı bir şekilde vize alabilmektedir.

İngiltere’de iş açığı bulunan sektörler göç etmek isteyenlerin tercihi oluyor. Birçok kişinin ihtiyaç duyduğu iş imkanlarının Türkiye gibi ülkelerde pek iyi olmadığı da bilinmektedir. Bazı durumlarda mesleki açıdan ihtiyaç duyulan sektörler söz konusu olmaktadır. Sadece İngiltere değil İskoçya’da da birçok sektör işçi aramaktadır.

Nitelikli ve niteliksiz personel arayışı her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de vardır. Artık AB içine dahil olmasa da, bu ülkenin ayrıcalıkları hala geçerliliğini korumaktadır. Özellikle vasıflı personel temini konusunda zaman zaman arayışlar yapılmaktadır. Birçok bilim insanı, bu davetlere icabet ederek yerleşik hayata geçmektedir. Bu yüzden daha fazla kişi İngiltere’ye göç etmektedir.

İngiltere’de İş Bulacağınız Meslekler

Mühendislik jeoloğu, jeofizik, hidrojeolog, jeofizikçi, jeolog, madencilik sektöründe deneyimli jeolog, arkeolog, İnşaat ve elektrik mühendisleri, elektronik mühendisleri, tasarım ve geliştirme mühendisleri, BT iş analistleri, web tasarımcılar, doktor, hemşire, siber güvenlik uzmanı, terapist, psikolog, veteriner, öğretmen, mimarlık, sanatçı (bale, klasik müzik, opera), şefler, bilim insanları ve eğitim profesyonelleri kadrolarında iş bulabilirsiniz. Tabi bunun için iyi derecede İngilizce bilginizin olması şarttır. Dil bilirseniz işleriniz kolaylaşır. Ancak bilmezseniz birçok sorun yaşayabilirsiniz. İngiltere’de iş imkanları bilim insanları için son derece fazladır. Üniversitelerde de çalışma imkanı bulunmaktadır.

Ankara Anlaşması’ndan Yararlananlar

Vasıflı göçmenlerin yabancı dil bilgisi de varsa her koşulda imkanı oluyor. Peki ya vasıfsızlar? İşte bu durumda çalışma izni almak biraz zorlaşıyor. En iyi ihtimalle çocuk bakımı, temizlik işleri gibi işlerde çalışmak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte Ankara Anlaşması’ndan yararlananlar bir hayli fazla.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere bu anlaşma sayesinde kolayca oturma ve çalışma vizesi veriliyor. Böylelikle hem çalışmak hem de oturmak için avantaj elde edebilirsiniz. Kuaförlük, aşçılık ve benzer zanaatkarlık işleri konusunda belgeniz varsa iş kurabilirsiniz. Vize işlemleriniz 15 gün içinde sonuçlanıyor.

Yabancılara İngilizce öğretmek, ofislere yemek servisi yapmak, etkinlik işleri gibi  birçok iş kurmak mümkündür. Ankara Anlaşmasının faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Oturma ve çalışma izni konusunda sıkıntı yaşamazsınız
  • Eşinize genel çalışma izni verilmektedir
  • Çocuklarınız iyi bir eğitim alabilir
  • Anne, baba ve çocuklarınız gibi bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertlerini de yanınıza alabilirsiniz
  • İngiliz pasaportu alabilirsiniz
  • 5 yıl sonra vatandaşlık başvuru yapabilirsiniz

Vatandaşlık aldıktan sonra sağlık ve eğitim sisteminden siz ve aileniz yararlanabilir. Birçok aracı firma, işletme kurma ve diğer konularda vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

Bebek Bakıcılığı

Günlük ya da uzun dönemli olarak bebek bakım işleri çok sık talep görüyor. Bazen özel bir yemeğe gitmek için bile bakıcıya ihtiyaç duyuluyor bu durumda az da olsa gelir elde edilebilir. Eğer resmi bir eğitiminiz varsa çok daha basit bir şekilde bakıcılık yapabilirsiniz. Çalışan anneler için de bu bakıcılık işlemleri çok sık tercih edilmektedir.

Butik Pastacılık

İngiltere’de pastacılık işleri çok popülerdir. Aslında mutfak işleri önemlidir. Çünkü İngiltere’nin gelişmiş bir mutfak kültürü yoktur. Butik pastacılık işlerinde başarıyla sonuçlanacak çalışmalarınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hem ürün çeşitliliğini arttırmak hem de servis ağını genişletmek size iyi gelir elde etme şansı yaratabilir.

Tıp Meslekleri

Bilgisayar tamir işleri, oto yıkama ve kuaförlük gibi işlerin yanı sıra bilim işlerinden olan hemşirelik, doktorluk ve hasta bakıcılık oldukça popülerdir. İngiltere’de doktorluk kariyerinizi geliştirmek istediğinizde iyi bir adım atacağınız yerlerden biridir.

 

 

 

Leave a Reply