fbpx
Avrupa Birliği

Yurtdışındaki Farklı Ülkelere Taşınanların Yararlanabileceği Devlet Yardımları

By Şubat 21, 2021 No Comments

Sosyal devlet anlayışı içinde vatandaşlarına yardım sağlayan birçok devlet bulunur. Farklı ülkelerdeki devlet yardımları şu şekilde sıralanabilir.

Almanya:

Kindergeld ismiyle Almanya’da verilen yardımlardan biri devletin 18 yaşına gelene kadar çalışmayan çocuklar için verdiği para yardımıdır. Aynı zamanda yardım 21 yaşına kadar uzatılabilir. Çocuk parası yardımı birinci ve ikinci çocukta ayda 204 Eurodur ve çocuk sayısı arttıkça bu rakam artar. Üçüncü çocuk için 210 €, dördüncü için 235 € şeklindedir. Başvuru yapan anne ve babamın ikametgahı Almanya olmalıdır. Bahsi geçen çocuk da ailenin evinde yaşıyor olmalıdır. Bazı özel durumlarda sosyal güvenlik konusunda anlaşmalı olunan Türkiye gibi ülkelerde yaşayan çocuklar da bu yardım parasından yararlanır. Müracaat etmek isteyen bireyler AB üyesi olmayan bir devletin vatandaşıysa Almanya’ya yerleşmek zorundadır. Üniversite eğitimi görmek için ya da mesleki eğitiminin tamamlamak için ikamet izni almış olan AB vatandaşı olmayan kişiler çocuk para yardımı alamaz. Elterngeld yardımı da sadece yarı zamanlı çalışabilen ebeveynler için sağlanır. Ebeveyn yardım parası çocuk doğduktan sonra bir yıllık sürede geçerlidir. Bu yardım parasını alırken aynı zamanda haftalık en fazla 30 saat çalışmak mümkündür.

Birleşik Krallık:

Birleşik Krallık Hükümeti genel kredi adıyla ülkede yaşayan düşük gelirlilere, işsiz olanlara sosyal yardım ödemesi yapar. Yaşam masraflarını karşılayamayan kişiler için uygulanan bu destek için 18 yaşından büyük ve emeklilik yaşından da genç olmak gerekir. 16.000 Sterlin ya da daha az birikime sahip olmak ve İngiltere’de yaşamak koşullar arasındadır. Genel Kredi yardımıyla verilen para miktarı aile ve yaşamının şartlarına göre değişir. Ödeme şekli bekar ve 25 yaşından gün almamış olan kişiler için ödeme 342.72 £, bekar ama 25 yaşından büyük kişiler için 409.89 £ olarak hazırlanmıştır. 25 yaşından küçük çiftler içinse kişi başı 488.59 Sterlindir.

Kanada:

Kanada’nın yeni gelenle ve mültecilere verdiği sosyal destek farklı ülkelerdeki devlet yardımlarına en iyi örneklerdendir. Bir yerleşim bürosuna başvuru yaparak ülkeye yerleşmek, ev, iş sahibi olmak, çocuk bakıcısı bulmak için yardım alınabilir. Ailelerin çocuklarınızı okula kaydettirmekten dil öğretmeye kadar yeni gelenler ve mülteciler için Kanada’da birçok imkan bulunur.

İtalya:

İtalya’da uygulanan yardım programlarından biri olan yoksullara yardımından işi olmayan, gelir ve mülkiyeti olmayan vatandaşlar yararlanabilecek. Yardımın miktarı yılda en fazla 9 bin 360 Euro olurken aylık 780 Euroya denk geliyor. Bunun dışında 280 Euro miktarında kira yardımı da veriliyor. Tek çocuğu bulunan ve herhangi bir geliri olmayan aileler içinde 1080 Euro yardım devlet tarafından sağlanacak. Aynı şekilde geliri olmayan fakat üç çocuklu aileler için 1280 Euro yardım sağlanıyor. 280 Euro olan Kira yardımını almak isterseniz eviniz olmaması gerekiyor. Bankada bekarlar için 6 binden fazla evliler içinse 8 binden fazla para birikimi olanlar yardımdan yararlanamayacak. Ayrıca AB dışındaki göçmenleri bu yardımdan yararlanması için en az on yıl İtalya’ da yaşaması gerekli.

Fransa:

Doğum primi çocuk doğumuna bağlı olarak hamileliğin son zamanlarından itibaren Fransa devleti tarafından verilen primdir. Bu rapora başvuru yapmak için hamilelik raporu alınmalıdır. İlk çocuk müracaatı için ailede tek kişi çalışıyorsa gelir 34 bin 819 Euro’dan, anne ve baba çalışıyorsa da 46 bin Euro’dan az olması gerekir. Doğumu gerçekleşen her çocuk için 923 Euro destek alınabiliyor. Ödeme hamileliğin ikinci ayından itibaren başlıyor. Benzer yardımlar doğum sonrasında ve çocuk evlat edinme durumlarında da Fransa devleti tarafından veriliyor.

Hollanda:

Farklı ülkelerdeki devlet yardımlarına Hollanda’da Sosyal İşler Ataşeliği kapsamında devletin ihtiyaç sahiplerine sunduğu birçok yardım örnektir. AOW yaşlılık aylığı, unutulmuş emeklilik aylığı, Anw geride kalanlar ödeneği, İş göremezlik ödemesi, çocuk parası ve sağlık sigortası gibi yardımlardan oluşur.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!